Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Koronavirusi nuk mund të jetojë në sipërfaqe

2
Prof.d-r Krasimir Metodiev
Foto: Nina Millosheviç

Është absurde thënia se koronavirusi mund të jetojë mbi sipërfaqe. Ai është një organizëm i gjallë i cili nuk mund të ekzistojë jashtë qelizës. Këtë e tha para Radios Kombëtare Bullgare profesor doktor Krasimir Metodiev – imunulog, specialist i bioterorizmit dhe president i Asamblesë Mjekësore Internacionale – Bullgaria. Thënie të tilla bëhen shkak për psikozë dhe ngjallin frikë te njerëzit të prekin sipërfaqe të ndryshme. Profesor Metodiev komentoi, se tani shihet ndryshueshmëria e koronavirusit, i cili adaptohet te kushtet e ndryshme të zonave të ndryshme gjeografike dhe klimatike. Prandaj duhet të respektohen masat kundëreidemike, tha shkencëtari.


Galeria

Më shumë nga rubrika

Prokuroria

Një bullgar nga një familje e përzier është akuzuar për terrorizëm në Siri

Prokuroria akuzoi një shtetas bullgar për pjesëmarrje në veprimtari terroriste jashtë shtetit. I ndaluari mbetet në paraburgim për 72 orë dhe Prokuroria kërkon ndalimin e tij të përhershëm. Të dhënat e akuzuesit tregojnë se që nga viti 2015 i riu..

botuar më 20-07-02 2.47.MD
Ministrja Zaharieva

Ministrja e Jashtme Ekaterina Zahrieva shprehu shpresë që vendet evropiane të dalin nga kriza me urtësi dhe kompromise të ndërsjella

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva mori pjesë në debatin virtual “Presidenca Gjermane e Këshilli të BE-së dhe ku është Bullgaria”, organizuar nga PanEvropa Bullgaria dhe Fondacioni “Konrad Adenauer” në..

botuar më 20-07-02 2.14.MD

Radha të gjata automjetesh në pikëkalimin me Greqinë

Pas mbylljes së pikëkalimeve në disa shtete fqinje në PKK “Kullata-Promahon” janë formuar reshta të gjata 15 km. prej kamionësh, autobusësh dhe veturash. Sipas të dhënave të Policisë Kufitare vetëm në kuadrin e dy orëve trafiku për Greqinë është..

botuar më 20-07-02 1.36.MD