Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Do të krijohet sistem optimal për vlerësimin në gjimnastikën ritmike

Morinari Vatanabe
Foto: fig-gymnastics.com

Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike i propozoi Federatës Ndërkombëtare që vlerësimi për shfaqje artistike t’i shtohet vlerësimit të tërë kombinimit. Propozimi është në përgjigje të letrës së presidentit të Federatës Ndërkombëtare Morinari Vatenbe me kërkesë që trajnerët e skuadrave kombëtare të propozojnë sistem optimal për vlerësimin e prezantimit artistik. Temat rreth rregullores së re pritet të diskutohen më 10 korrik në takimin video me trajnerët e ekipeve kombëtare.


Më shumë nga rubrika

Trajneri më i suksesshëm bullgar i futbollit mbushi 75 vjeç

Trajneri i skuadrës kombëtare bullgare të futbollit Dimitër Penev festoi jubileun e tij të 75-të. “Të jesh trajner i mirë është një gërshetim mes praktikës së futbollit dhe aftësisë për të dëgjuar dhe për të parë” – vuri në dukje para BNR-së..

botuar më 20-07-13 10.22.PD
Antonio Krëstev

Në ShBA vdiq në një aksident rrugor atleti Antonio Krëstev

Antonio Krëstev një nga peshëngritësit më të njohur bullgar vdiq në moshë 58 vjeçare në një aksident rrugor në Minesota të ShBA-së. Ai ishte dy herë kampion botëror (Sjodertale 1985 dhe Sofje 1986) dhe kampion i dyfishtë evropian (Karll-Marks-Shtad..

botuar më 20-07-10 9.56.PD
Viktoria Tomova

Bullgarja Viktoria Tomova me fitore në turneun e tenisit në Beograd

Tenistja më e mirë bullgare, Viktoria Tomova, doli në krye në fazën e dytë të turneut demonstrativ të tenisit në terren me dhe të kuq në Beogrd, të organizuar nga Akademia e Janko Tipsareviç. Tomova fitoi me 5:0 kundër Bojana Klincov (Zvicra), kur..

botuar më 20-07-06 5.38.MD