Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Korrigjimet e parashikuara për lobim në Ligjin e Larmisë Biologjike hiqen

Foto: BGNES

Në Ligjin për Larminë Biologjike do të miratohen vetëm tekstet që iu përgjigjen legjislacionit evropian. Këtë e tha kryetarja e Komisionit të Mjedisit dhe të Ujërave dhe deputete nga GERB Ivelina Vasilleva. Do të propozohen ndryshime të cilat do të ndalojnë ndërtimin në largësi më pak se sa 100 metra nga bregdeti. Ky vendim u miratua si rezultat i protestave të mbrojtësve të natyrës në mbarë vendin kundër ndryshimeve në ligjin në fjalë të cilët kërcënuan natyrën në zonat e mbrojtura nga “Natyra 2000”.


Më shumë nga rubrika

Muzeu i Shkencave Natyrore

Muzeu i Shkencave Natyrore ofron shëtitje 3D nëpër arkivat e tij

Muzeu i Shkencave Natyrore pranë Akademisë Bullgare të Shkencave në Sofje tashmë u ofron adhuruesve të shkencave natyrore një shëtitje virtuale 3D. Në një sipërfaqe prej 1800 metrash katrorë janë paraqitur mostra të shumëllojshmërisë..

botuar më 20-08-03 4.49.MD
Protestë në Bruksel

Bullgarë jashtë shtetit po bëhen gati për “stafetë të protestës”

Protestat me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë dhe të prokurorit të përgjithshëm kanë një jehonë gjithnjë e më të gjerë jashtë shtetit - si mes mediave të huaja, kështu dhe mes diasporës bullgare. Bullgaria mbetet në zemrën e pjesës më të..

botuar më 20-08-01 7.35.PD

Nxënës bullgarë fituan medalje në Olimpiadën Ndërkombëtare të Kimisë

Në Edicionin e 52-të online të Olimpiadës Ndërkombëtare të Kimisë (IChO 2020)morën pjesë 240 nxënës nga 60 shtete. Nxënësit bullgarë fituan një medalje të argjend dhe tri të bronzta. Medaljen e argjend e fitoi Damjan Francov nga Gjimnazi Matematikor në..

botuar më 20-07-31 3.57.MD