Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përsëri numër i lartë i të infektuarve me Covid-19

Foto: BGNES

292 janë rastet e reja të koronavirusit gjatë 24 orëve të fundit. Testimet e bëra sipas metodës PCR janë 4450, tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Më shumë njerëz pozitivë me Covid-19 ka në qytetin e Sofjes – 98, pastaj janë ata  në Plovdiv – 43 dhe në Bllagoevgrad – 19.

79 janë të shëruarit për të njëjtin hark kohor, kurse 5 veta humbën jetën. Rastet aktive janë 3389.  


Më shumë nga rubrika

Arman Babikjan

Protestuesit: Çadrat do të kthehen atje ku ishin

Çadrat do të kthehen atje ku ishin, madje në më shumë vende! Frika e autoriteteve nga protesta e lirë e qytetarëve nuk do të fitojë”. Këtë e tha PR-eksperti Arman Babikjan – një prej organizatorëve të protestave antiqeveritare nga e ashtuquajtura..

botuar më 20-08-07 3.29.MD

Në Bullgari u zhvilluan operacionet e para për transplantim organesh pas fillimit të pandemisë

Për herë të parë që nga janari dhe pas pandemisë së Covid-19 në Bullgari u zhvilluan transplantime të zemrës dhe të mëlçisë së zezë. Operacionet janë realizuar në spitalet “Shën Ekaterina” dhe “Llozenec” në kryeqytet. Pacientët janë një burrë 49..

botuar më 20-08-07 1.34.MD

Fëmijët nuk janë të rrezikuar nga Covid-19 dhe mund të kthehen në shkollë

Për përqindjen e të sëmurëve nga Covid-19 mund të gjykojmë nga të hospitalizuarit dhe të vendosurit në repartet intensive, tha para Televizionit Kombëtar Bullgar epidemiologia prof. Mira Kozhuharova. Para pandemisë në përqindjen e të infektuarve..

botuar më 20-08-07 12.31.MD