Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria nuk mund të kompensojë rënien industriale nga pandemia

Foto: arkiv

Prodhimi industrial në BE në maj rriti me 11.4 për qind, duke kompensuar uljen gjatë dy muajve të mëparshëm si rezultat i pandemisë Covid-19. Sipas Evrostatit në Bullgari prodhimi në maj vazhdoi të ulet megjithë edhe pak, me 0.1 për qind, në krahasim me prillin. Në prill dhe mars për shkak të pandemisë industria bullgare shënoi rënie nga 16.7 për qind. Industria bullgare nuk mund të dalë nga kriza për shkak të krizës në eksport, i cili në maj në krahasim me majin e vitit të mëparshëm uli me 21.4 për qind.


Më shumë nga rubrika

Nuk anulohet karantina për personat e kontaktit në rast testi negativ

Dallimi në urdhrin e ri të ministrit të shëndetësisë Kostadin Angellov që hyn n fuqi nga 23 tetor, është në ditët kur njerëzit janë nën karantinë. Nga 14 ato ditë reduktohen në 10. Edhe të jetë negativ testi, karantina e personit të kontaktit nuk..

botuar më 20-10-23 10.51.PD

Vazhdojnë protestat në Bullgari

Sonte do të zhvillohet protesta e 107 kundër qeverisë së kryeministrit Bojko Borisov. Në demonstratën e djeshme forca lëvizëse ishin studentët nga katër shkolla të larta të kryeqytetit. Para godinës së Këshillit të Ministrave të..

botuar më 20-10-23 10.16.PD

1 595 raste të reja të koronavirusit dhe 235 të shëruar

1 595 raste të reja të koronavirusit u regjistruan në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit. Kjo përbën 17.65 për qind nga 9 038 PCR testet e realizuara. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ në mesnatë. Më shumë të infektuar ka..

botuar më 20-10-23 9.56.PD