Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Le të kujtojmë...

Fshati Brëshljan – ëndërr, realitet apo diçka tjetër

Foto: arkiv

Të humbësh midis historisë dhe jetës së sotme, të rikthesh kohën mbrapa... Ndoshta secili dëshiron të takohet me të kaluarën pa lënë të tanishmen. Akoma ka kënde të tilla në Bullgari. Ndër ta është fshati Brëshljan i strukur në gjinjtë e malit Stranxha. Fshati ndodhet nja 15 kilometra larg qytetit Mallko Tërnovo dhe  nja 60 kilometra në jug të qytetit bregdetar Burgas. Për dhjetëra shtëpitë e ruajtura në pamjen e tyre autentike, fshati u shpall rezervat arkitekturor dhe historik.

Sesi u ndërtuan shtëpitë në këtë fshat, më e vjetra prej të cilave daton nga shekulli i XVII, cila ishte mënyra e jetesës së njerëzve, çfarë fenomenesh do të shikoni në se e frekuentoni fshatin Brëshljan do të mësoni nga tregimi i redaktores Veneta Nikollova KËTU


Më shumë nga rubrika

Monumenti i Kryengritjes së Shtatorit – Mëglizh

97 vjet nga Kryengritja e përgjakshme e Shtatorit

Më 23 shtator mbushen 97 vjet nga Kryengritja e Shtatorit të vitit 1923 e cila vazhdoi 8 ditë dhe u shua me masakra të mëdha. “Kjo kryengritje është një kulm në luftën e përgjakshme civile në Bullgari, në të cilën vdiqën mijëra bullgarë nga..

botuar më 20-09-23 4.25.PD

Për zjarrin e përjetshëm në qendrën e Sofjes...

“Bullgaria do të ekzistojë përderisa digjet zjarri i përjetshëm i Ushtarit të Panjohur” – kështu bullgarët u shpjegojnë fëmijëve dhe nipërve simbolin e monumentit të ngritur në qendrën e Sofjes. Në afërsi të drejtpërdrejtë të kishës “Shën..

botuar më 20-09-22 5.00.PD

Është koha e turshive

Me fillimin e vjeshtës nëpër rrugët e qyteteve dhe vendbanimeve më të vogla të Bullgarisë fillon të përhapet aroma e specave të pjekura. Fillon sezoni i turshive, kur amviset e zellshme përpiqen të ruajnë frytet e verës. Kështu në raftet e..

botuar më 20-09-19 4.50.PD