Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Xhiroja “Vitosha 100” organizohet më 24 dhe 26 korrik

Foto: BGNES

Më 25 dhe 26 korrik do të zhvillohet edicioni i 37-të i xhiros 100 kilometrash të malit Vitosha. Veprimtaria është e njohur edhe si “Vitosha 100” dhe është pjesë e nismës “Sofja – kryeqytet evropian i sportit”. Për pjesëmarrje u regjistruan më se 2100 veta, 500 prej të cilëve janë vrapues, ndërsa të tjerët çiklistë.

Më shumë nga rubrika

Borjana Kalejn, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Anna Nedkova

13 medalje për gjimnastet bullgare në Kampionatin Evropian në Baku

Ditën e diel, më 21 maj, Bullgaria shtoi akoma gjashtë medalje të tjera në shtatë të fituarat në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Baku. Në konkurrencën individuale, kampionia evropiane në shumëgarësh Borjana Kalejn fitoi medaljen e..

botuar më 23-05-22 9.33.PD

Basketbollisti Aleksandër Vezenkov - lojtari më i vlefshëm në Euroligë

Bullgari Aleksandër Vezenkov u shpall zyrtarisht si “Lojtari më i vlefshëm i sezonit 2022/2023” në Euroligën e Basketbollit për meshkuj. Çmimin prestigjioz e mori personalisht nga presidenti i Euroligës – legjenda e basketbollit serb Dejan..

botuar më 23-05-18 2.59.MD
Tomas Bah dhe Stefka Kostadinova

Validojnë një pullë për 100 vjetorin e Komitetit Olimpik Bullgar

Të enjten, më 18 maj, në Muzeun e Komunikacioneve në Sofje do të bëhet validimi i pullës postare me rastin e 100 vjetorit të Komitetit Olimpik Bullgar. Në këtë aktivitet do të marrë pjesë presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Tomas Bah, i cili..

botuar më 23-05-18 6.10.PD