Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fluturimi i parë çarter nga Ukraina erdhi në Bullgari

Foto: Radio Burgas

180 turistë nga Ukraina mbërritën me fluturim çarter në aeroportin e qytetit bregdetar Burgas. Sipas traditës së vjetër bullgare ata u pritën me pogaçe me kripë dhe interpretime folklorike të Ansamblit “Stranxha”. Ambasadori i Ukrainës në Bullgari Vitalij Miskalenko dhe turoperatorë gjithashtu përshëndetën turistët, njoftoi Bashkia e qytetit Burgas.

Më shumë nga rubrika

Ilijana Jotova

Siguria e BE-së dhe NATO-s janë paralele

Nuk mund të ketë vetëm siguri evropiane dhe vetëm të NATO-s. Duhet të ketë bashkëpunim të mirë dhe efektiv në interes të qytetarëve tanë, tha Nënpresidentja Ilijana Jotova përpara konferencës virtuale ”Avancojmë të ardhmen: Përgatitja për NATO..

rinovuar më 21-05-13 6.19.MD

Forcim të presionit të migrantëve konstatojnë shërbimet

Përpjekjet e migrantëve të paligjshëm për të hyrë në vend nga Greqia janë rritur 12 herë që nga fillimi i 2021, krahasuar me vitin 2020, mësoi BNR nga burimet e tij në shërbime. Patrullat e policisë kufitare kanë ndaluar një numër të konsiderueshëm..

botuar më 21-05-13 6.10.MD

Partitë po aplikojnë për regjistrim për zgjedhjet e ardhshme deri më 26 maj

Deri në orën 5 të pasdites më 26 maj është afati i fundit për partitë dhe koalicionet për të paraqitur kërkesat e tyre në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për regjistrim për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme. Këtë e parashikon kronograma për..

botuar më 21-05-13 4.56.MD