Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Agjencia e të Ardhurave merr kontrollin mbi lojërat e fatit

Foto: arkiv

Agjencia Kombëtare e të Ardhurave merr kontrollin e plotë mbi sektorin e lojërave të fatit, vendosën deputetët me ndryshimet e miratuara në lexim të dytë në Ligjin për Lojërat e Fatit, transmetoi BNR.

Pushtetarët hodhën poshtë idenë që Komisioni Shtetëror për Lojërat e Fatit të bëhet një organ kolektiv nën drejtimin direkt të qeverisë dhe vendosën që kontrolli të përqendrohet tek Agjencia e të Ardhurave. Po rritet kapitali fillestar për licencë të re të kazinove dhe të automatëve të lojërave të fatit, por nuk u rrit taksa e licencës. U refuzua propozimi që të ketë kazino vetëm në hotelet me 5 yje, në vendpushimet kombëtare dhe rajonet kufitare.

Protestuesit para Parlamentit kundër amendamenteve në ligj e pranuan vendimin përfundimtar duke thirrur “fitore”.

Më shumë nga rubrika

Një rritje e mprehtë e përqindjes së të infektuarve me Covid-19

145 janë infektuar rishtazi me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. 0.9% e 15 953 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e rasteve janë regjistruar në kryeqytet - 45 dhe në rrethin e Burgasit - 27. Në..

botuar më 21-07-21 9.27.PD
Maja Manollova

“Ngrihu! Kriminelët jashtë!” ndërroi emrin e vet

Grupi parlamentar “Ngrihu! Kriminelët jashtë!” ndërroi emrin e vet dhe tashmë do të quhet “Ngrihu.bg! Ne po vijmë!” Këtë e bëri të ditur liderja e koalicionit Maja Manollova pas një mbledhjeje të grupit parlamentar një ditë para mbledhjes së parë të..

rinovuar më 21-07-20 3.46.MD

NASA dekoroi nxënës bullgarë për arritjet e tyre në shkencat kozmike

Nxënësit bullgarë u vlerësuan për arritjet e tyre të shkëlqyera në fushën e shkencave kozmike në kampin e trajnimit Space Camp Turkey, një program i krijuar sipas një modeli të NASA-s. Tashmë 21 vjet, që nga fillimi i tij, ne jemi një partner në..

botuar më 21-07-20 1.02.MD