Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Myslimanët festojnë Kurban Bajramin

Sofja, Kurban Bajram
Foto: BTA

Me masa të rrepta për siguri shëndetësore myslimanët në Bullgari festojnë Kurban Bajramin. Për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe gjendjes së zgjatur të jashtëzakonshme kundërepidemike lutjet u bënë në të hapur me respektim të distancës sociale, njofton korrespondentja e Radios Kombëtare Bullgare në qytetin Kërxhali Vanja Apostollova.

Presidenti Rumen Radev shprehu respektin e tij ndaj traditës fetare të myslimanëve bullgarë. Ai theksoi, se ditët e kësaj feste kujtojnë rëndësinë e bamirësisë dhe tolerancës. “Këto vlera le të vazhdojnë të jenë rruga drejt mirëqenies personale dhe shoqërore”, thekson presidenti.

“Gëzuar Kurban Bajramin të gjithë miqve të mi myslimanë! Jini të shëndetshëm dhe të lumtur! Festa e shenjtë mëson përulësi, respekt dhe përkrahje, në sajë të të cilëve edhe më sot jetojmë në paqe dhe në frymën e tolerancës”, shkroi kryeministri Bojko Boriov në faqen e tij zyrtare në Facebook.


Më shumë nga rubrika

Në vendpushimin Bansko filloi punë në laborator PCR

Në vendpushimin dimëror Bansko në malin Pirin filloi punë një laborator për teste PCR, ku do të mund të testohen banorët dhe mysafirët e qytetit, si dhe pjesëmarrësit në garat e sporteve dimërore, bëri të ditur Bashkia e Banskos. Ideja për..

botuar më 21-01-28 11.12.PD

Bullgarët tremben më shumë nga bllokimi, sesa nga Covid-19

Mungesa e parashikueshmërisë – jo vetëm sa u përket horizonteve temporale, por edhe kritereve të paqarta, sipas të cilave do të fillojë hapja ekonomike në kushtet e pandemisë shqetëson shoqërinë bullgare më shumë sesa kërcënimi për shëndetin e..

botuar më 21-01-28 10.59.PD

Bora bllokoi sportistë në Bellmeken

Situata dimërore në vend pas reshjeve të borës mbetet e komplikuar në disa rajone. Ende ka vendbanime pa rrymë elektrike dhe ujë, po punohet për eliminimin e aksidenteve. Pritet që sot të fillojë pastrimi i rrugës për në kompleksin kombëtar..

botuar më 21-01-28 9.30.PD