Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një festival i akullores i freskon banuesit e qytetit Burgas

Foto: burgas.bg

Qyteti Burgas është mikpritës i festivalit të akullores në Zonën rreth portit, njofton Bashkia e qytetit, bashkëorganizatore e ngjarjes. Nga data 30 korrik deri më 2 gusht, banues dhe miq të qytetit jugor detar mund të provojnë akullore me aroma, shije dhe ngjyra të ndryshme. Në kohën e festivalit janë parashikuar lodra, degustime punishte për akullore, kurse mjeshtër-ëmbëltorë do të tregojnë sesi përgatiten akulloret - receta klasike për akullore me vanilje-burgunde , akullore e zezë prej kosit me karbon të aktivizuar dhe limon, e të tjera. 


Më shumë nga rubrika

Printimi 3D i mukozës së mitrës? Një kompani bullgare me një projekt futuristik kundër infertilitetit

Printimi biologjik i indeve njerëzore që prej kohësh nuk është risi, por një ekip prej shkencëtarësh të rinj bullgarë, i udhëhequr nga 28-vjeçari Spas Kerimov, ka vendosur ta zhvillojë teknologjinë avangarde dhe ta transferojë atë në të ardhmen...

botuar më 21-03-29 10.57.PD

“Ora e Tokës” u jep një putër arinjve bullgarë

Me çdo një ditë që po kalon, ne njerëzit humbasim nga pak nga lidhja me natyrën - me këtë përmendje Fondi Botëror për Mbrojtjen e Natyrës së Egër organizon ngjarjen e vet më të madhe ndërkombëtare “Ora e Tokës”. Iniciativa Botërore sipas..

botuar më 21-03-27 11.05.PD

Vala e tretë e koronavirusit prek të rinjtë, gratë shtatzëna dhe familje të tëra

Familje të tëra, shumë nënë dhe gra me barrë janë të sëmura me koronavirus si dhe shumë njerëz të rinj gjenden në spital, njoftoi në brifingun e rregullt të autoriteteve shëndetësore ministri i shëndetësisë profesori Kostadin Angjellov. Sipas..

botuar më 21-03-25 2.33.MD