Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Bullgari shihet një nënvleftësim sistematik i institucioneve

Vasill Garnizov
Foto: BGNES

Që prej një muaji kryeministri Bojko Borisov zgjodhi strategjinë të lajmërojë shoqërinë nëpërmjet profilin e vet në rrjetet sociale. Kjo është me qëllim të evitojë kontaktin me protestuesit. Kështu analisti politik Vasill Garnizov komentoi para televizionit bTV dështimin e mbledhjes së jashtëzakonshme parlamentare dhe mosardhjen e kryeministrit Borisov. Sipas analistit në Bullgari shihet një nënvleftësim sistematik i institucioneve. Garnizov shtoi se kryeministri dëshiron të mbetet në pozitën e të fortit. Ai tha se në kushtet e pandemisë kryeministri vet ndan resurse të mëdha shtetërore të mbledhura nga tatimpaguesit bullgarë. “Procedura transparente e ndarjes së këtyre resurseve është me aktualizimin e buxhetit ose të paktën duhet të ketë ndonjë formë të transparencës parlamentare dhe bashkim të partive rreth ndonjë pakoje shpëtimtare”, shpjegoi analisti.


Më shumë nga rubrika

Pjesëmarrja elektorale më 14 nëntor ka qenë 40.5%

Nisi fushata zgjedhore për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve /KQZ/ shpalli përfundimisht rezultatet e votimit për Kreun e Shtetit. Më 21 nëntor do të garojnë kandidatët për president Rumen Radev - Ilijana..

botuar më 21-11-17 9.14.PD
Asen Vasilev dhe Kirill Petkov

Po kërkohet një qëndrim i ri ndaj dialogut midis Sofjes dhe Shkupit

Liderët e partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov dhe Asen Vasilev, fitues në zgjedhjet parlamentare, janë të gatshëm të ndryshojnë qëndrimin bullgar në negociatat me Maqedoninë e Veriut. Në një intervistë për Agjencinë Maqedonase të..

botuar më 21-11-16 10.29.PD

Shtatë parti në parlament dhe një kërkesë serioze për një qeveri koalicioni

Vetëm pjesëmarrja jashtëzakonisht e ulët elektorale e pengoi Rumen Radevin që të fitojë lehtësisht mandatin e dytë presidencial, ndërsa partia e re “Po e vazhdojmë ndryshimin” mori kryesimin në garën parlamentare – në kundërshtim me parashikimet..

botuar më 21-11-15 2.30.MD
Подкасти от БНР