Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Bullgari shihet një nënvleftësim sistematik i institucioneve

Vasill Garnizov
Foto: BGNES

Që prej një muaji kryeministri Bojko Borisov zgjodhi strategjinë të lajmërojë shoqërinë nëpërmjet profilin e vet në rrjetet sociale. Kjo është me qëllim të evitojë kontaktin me protestuesit. Kështu analisti politik Vasill Garnizov komentoi para televizionit bTV dështimin e mbledhjes së jashtëzakonshme parlamentare dhe mosardhjen e kryeministrit Borisov. Sipas analistit në Bullgari shihet një nënvleftësim sistematik i institucioneve. Garnizov shtoi se kryeministri dëshiron të mbetet në pozitën e të fortit. Ai tha se në kushtet e pandemisë kryeministri vet ndan resurse të mëdha shtetërore të mbledhura nga tatimpaguesit bullgarë. “Procedura transparente e ndarjes së këtyre resurseve është me aktualizimin e buxhetit ose të paktën duhet të ketë ndonjë formë të transparencës parlamentare dhe bashkim të partive rreth ndonjë pakoje shpëtimtare”, shpjegoi analisti.


Më shumë nga rubrika

Një qeveri e qëndrueshme të paktën në një plan afatshkurtër, parashikojnë analistët

Në një mbledhje të jashtëzakonshme ditën e hëne, më 13 dhjetor, Kuvendi Popullor votoi përbërjen e qeverisë së re, propozuar nga formacioni politik – fitues në zgjedhjet e 14 nëntorit – “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP). Bullgaria do të qeveriset nga një..

botuar më 21-12-14 10.40.PD
Presidenti Rumen Raev (majtas) dhe Kryeministri i deritanishëm i përkohshëm Stefan Janev

Presidenti Rumen Radev iu drejtua ish-kryeministrit në detyrë: Ju treguat një lloj të ri qeverisjeje

Presidenti Rumen Radev u takua me anëtarët e qeverisë teknike dhe i falënderoi për vullnetin e mirë, guximin dhe përkushtimin. “Ju, z. Janev, treguat se mund të ketë një qeverisje të re – transparente dhe pa kompromis.” Me këto fjalë Kreu i Shtetit..

botuar më 21-12-13 6.00.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Në prag të festave Rumania lehtësoi masat anti-epidemike Qeveria rumune lehtësoi masat kundër epidemisë përpara festave të ardhshme. U hoq ora policore e natës dhe mbajtja e detyrueshme e maskave në të hapur. Deri tashti lëvizja..

botuar më 21-12-10 2.30.MD
Подкасти от БНР