Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Bullgari shihet një nënvleftësim sistematik i institucioneve

Vasill Garnizov
Foto: BGNES

Që prej një muaji kryeministri Bojko Borisov zgjodhi strategjinë të lajmërojë shoqërinë nëpërmjet profilin e vet në rrjetet sociale. Kjo është me qëllim të evitojë kontaktin me protestuesit. Kështu analisti politik Vasill Garnizov komentoi para televizionit bTV dështimin e mbledhjes së jashtëzakonshme parlamentare dhe mosardhjen e kryeministrit Borisov. Sipas analistit në Bullgari shihet një nënvleftësim sistematik i institucioneve. Garnizov shtoi se kryeministri dëshiron të mbetet në pozitën e të fortit. Ai tha se në kushtet e pandemisë kryeministri vet ndan resurse të mëdha shtetërore të mbledhura nga tatimpaguesit bullgarë. “Procedura transparente e ndarjes së këtyre resurseve është me aktualizimin e buxhetit ose të paktën duhet të ketë ndonjë formë të transparencës parlamentare dhe bashkim të partive rreth ndonjë pakoje shpëtimtare”, shpjegoi analisti.


Më shumë nga rubrika

Elena Gunçeva

Ambasadorë të huaj dënuan thirrjet për dhunë nga një deputet bullgar

Ambasadorët e Shteteve të Bashkuara, Shqipërisë, Australisë, Kanadasë, Gjeorgjisë, Izraelit, Japonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar iu bashkuan homologëve të tyre të BE-së, duke dënuar thirrjet për dhunë të shprehura në një publikim nga deputetja e..

botuar më 22-03-29 11.38.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kosova kërkon njohje nga Serbia që të votojnë serbët e Kosovës më 3 prill Shtetet e Bashkuara, Franca, Italia, Gjermania dhe Britania e Madhe u kanë bërë thirrje  Serbisë dhe Kosovës  që të përmbahen nga veprimet dhe retorika..

botuar më 22-03-25 3.05.MD

Një marshim i madh në Sofje mbështeti paqen

Pas shtatë orësh bisedimesh, tre me Presidentin amerikan Joe Biden dhe një me Presidentin ukrainas Volodimir Zelenski, liderët evropianë premtuan më shumë ndihmë ushtarake, humanitare dhe ekonomike për Kievin, por nuk vendosën sanksione të reja..

rinovuar më 22-03-25 11.40.PD