Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Bullgari shihet një nënvleftësim sistematik i institucioneve

Vasill Garnizov
Foto: BGNES

Që prej një muaji kryeministri Bojko Borisov zgjodhi strategjinë të lajmërojë shoqërinë nëpërmjet profilin e vet në rrjetet sociale. Kjo është me qëllim të evitojë kontaktin me protestuesit. Kështu analisti politik Vasill Garnizov komentoi para televizionit bTV dështimin e mbledhjes së jashtëzakonshme parlamentare dhe mosardhjen e kryeministrit Borisov. Sipas analistit në Bullgari shihet një nënvleftësim sistematik i institucioneve. Garnizov shtoi se kryeministri dëshiron të mbetet në pozitën e të fortit. Ai tha se në kushtet e pandemisë kryeministri vet ndan resurse të mëdha shtetërore të mbledhura nga tatimpaguesit bullgarë. “Procedura transparente e ndarjes së këtyre resurseve është me aktualizimin e buxhetit ose të paktën duhet të ketë ndonjë formë të transparencës parlamentare dhe bashkim të partive rreth ndonjë pakoje shpëtimtare”, shpjegoi analisti.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri Kirill Petkov për bilancin e 100 ditëve të para: Ndryshimi po vjen, edhe pse me një ritëm më të ngadaltë

Me rastin e 100 diteve te para të hyrjes së tij në detyrë, Kryeministri Kirill Petkov iu drejtua qytetarëve bullgarë. " Në ditën kur u betuam, Komisioni Rregullativ i Energjisë dhe Ujit propozoi një rritje të madhe të çmimit të gazit dhe energjisë..

botuar më 22-03-22 7.36.MD

Arrestimi i Bojko Borisovit – një demonstrim, apo një hap në luftën kundër korrupsionit në Bullgari

Arrestimi 24-orësh i ish-Kryeministrit Bojko Borisov , ish-Ministrit të Financave Vlladislav Goranov dhe shefes së Qendrës së Qeverisë për shtyp Sevdalina Arnaudova më 17 mars është tema kryesore në politikën e brendshme të Bullgarisë dhe saga e..

botuar më 22-03-21 4.03.MD

Borisov, Goranov dhe Arnaudova u liruan

Kryeministri Kirill Petkov e komentoi lirimin e Borisov, Goranov dhe Arnaudova si "sabotim të Prokurorisë së Republikës së Bullgarisë nën udhëheqjen e zotit Geshev /Prokurori i Përgjitshëm i Billgarisë/". Në një konferencë të përbashkët me..

rinovuar më 22-03-19 1.31.MD