Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këshilli i Evropës: Autoritetet bullgare të hetojnë dhunën ndaj gazetarëve

Dunja Mijatovic
Foto: ЕPA/BGNES

“Jemi të shqetësuar për njoftimet e shumta për dhunë policore kundër gazetarëve gjatë demonstratave në Sofje”, deklaroi Dunja Mijatovic, komisare e Këshillit të Evropës për të drejtat e njeriut në sajtin e institucionit.

“Njoftohet për gazetarë të rrahur dhe të helmuar me gaz gjatë përleshjeve mes protestuesve dhe policëve në protestat e djeshme... Dhuna kundër gazetarëve është në kundërshtim të detyrës së shteteve për të siguruar liri të shtypit dhe ta mbrojnë sigurinë e gazetarëve” – vë në dukje Mijatovic.

Me rastin e incidenteve të djeshme dhe gazetarëve të lënduar reaguan ashpër edhe Bashkimi për Media Elektronike, Bashkimi i Gazetarëve Bullgarë dhe Asociacioni i Gazetarëve Evropianë në Bullgari.

Më shumë nga rubrika

Kisha “Shën martiri Dhimitri i Selanikut” në qytetin Vidin

Po restaurojnë kisha me një vlerë të madhe kulturore dhe historike

Mbi 2 milionë euro për restaurimin e kishave dhe të banesave e godinave kishtare me një rëndësi kombëtare dha në mbledhjen e vet të fundit të rregullt qeveria. Afro një çerek nga paratë  jepen për konservimin dhe restaurimin e manastirit të..

botuar më 21-04-17 8.10.PD
Takimi i Georgji Rakovskit me Tiho dhe Tonka Obretenovi në qytetin Ruse

Një ekspozitë digjitale në qytetin Ruse prezanton dokumente shumë pak të njohura për jetën dhe veprimtarinë e Rakovskit

Në lidhje me 200 vjetorin nga lindja e Georgi Rakovskit, ekspozita online në qytetin Ruse prezanton dokumente shumë pak të njohura për jetën dhe veprimtarinë e revolucionarit. Administrata e rrethit në qytetin e Danubit specifikon se ekspozita,..

botuar më 21-04-17 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 405

Sot hapën dyer qendrat e mëdha tregtare dhe kazinotë Që nga 16 prilli lejohen vizitat në sallat e lojërave të fatit dhe kazinotë, por me përdorim të maksimum 50% prej kapacitetit të tyre. Hiqen edhe kufizimet për punë të objekteve që..

botuar më 21-04-16 5.47.MD