Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qyteti i Bashkimit anuloi festimet për shkak të Covid-19

Foto: Facebook/OBASaedinenie

Për herë të parë qyteti Sëedinenie (Bashkimi) (para vitit 1969 Goljamo Konare), nga ku ka filluar marshimi i madh, i cili çoi deri tek Bashkimi i Bullgarisë në vitin 1885, anuloi festimet.

Në prani të këshilltarëve bashkiakë vetëm u ngritën flamujt në qendër të qytetit.


Më shumë nga rubrika

Me 11 miliardë euro të miratuara nga KE, Bullgaria do të arrijë një standard të mesëm evropian

Zëvendëskryeministri për fondet evropiane dhe Ministër i Financave në dorëheqje Asen Vasilev e përshëndeti vendimin e sotëm të Komisionit Evropian, me të cilin miratoi financimin për Bullgarinë në vlerë prej 11 miliardë euro. Gati 50 për qind e..

botuar më 22-07-06 5.25.MD

MPJ: Përplasjet në Shkup për propozimin francez janë shqetësuese

Ministrja e Jashtme në dorëheqje, Teodora Gençovska, i quajti shqetësuese përplasjet dhe protestat në Shkup për shkak të propozimit francez për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE. “Le t’u japim atyre mundësinë t’i..

botuar më 22-07-06 4.28.MD
Asen Vasilev

“Po e vazhdojmë ndryshimin” ende nuk mund të mbledhë një shumicë parlamentare

“Deri në këtë moment, ne nuk kemi 121 vota mbështetje për një kabinet të ri”, u tha gazetarëve Ministri i Financave dhe kandidati për Kryeministër Asen Vasilev. Ai theksoi se bisedimet për mbështetje në parlamentin bullgar prej 240 deputetësh janë ende..

botuar më 22-07-06 3.11.MD