Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

76 vjet nga 9 shtatori – një datë kontradiktore në historinë bullgare

Foto: arkiv

Para 31 vitesh 9 shtatori shënohej në Bullgari si festë kombëtare dhe një datë e rëndësishme, në të cilën Partia Komuniste Bullgare (BKP) e ka marrë pushtetin.Sot brezat më të vjetër kanë vlerësim të ndryshëm për vendosjen e regjimit komunist në vendin tonë pas 9 shtatorit të 1944-ës, ndërsa më të rinjtë mbeten të paorientuar dhe indiferentëpër këtë datë historike. Partia Socialiste Bullgare (BSP), e cila është trashëgimtare e BKP-së po vazhdon ta lavdërojë grushtin e shtetit si një akt solidar me veprimet e koalicionit antifashist ndërkombëtar që nga viti 1944.

Grushti ushtarak i shtetit i shtatorit 1944, i kryer në kushte okupimi nga Ushtria e Kuqe, u mbështet në heshtje nga elita politike në pushtet, e cila po kërkonte pafuqishëm një rrugëdalje për Bullgarinë nga Lufta e Dytë Botërore.Qeveria e Konstantin Muravievit u rrëzua dhe në pushtet erdhi Fronti Kombëtar me në krye Kimion Georgievin. Në orën 06.30 në radio u dëgjuan fjalët e kryeministrit të ri. Në “Fondin e Artë” të BNR-së ruhen kujtimet e dr. Petër Dertlievit nga ajo mëngjes. Ato, si dhe akoma detaje për ngjarjet e kësaj periudhe të historisë bullgare mund të lexoni në publikimin tonë 1944-ta – viti i cili ndryshoi historinë e Bullgarisë nga arkivi i Radio Bullgarisë.


Më shumë nga rubrika

Është koha e turshive

Me fillimin e vjeshtës nëpër rrugët e qyteteve dhe vendbanimeve më të vogla të Bullgarisë fillon të përhapet aroma e specave të pjekura. Fillon sezoni i turshive, kur amviset e zellshme përpiqen të ruajnë frytet e verës. Kështu në raftet e..

botuar më 20-09-19 4.50.PD

“Geranea” - parajsa e egër e Dobruxhës

Ndër fushat pjellore të Dobruxhës turistët bien në një parajsë të vërtetë. Parku ekologjik “Geranea” është i vendosur në një sipërfaqe prej 7 mijë hektarësh në disa kilometra nga vendpushimet detare “Allbena” dhe “Zllatni pjasëci” dhe në 35..

botuar më 20-09-12 5.00.PD

Bullgaria feston 135 vjet nga Bashkimi i saj

Më 6 shtator vendi ynë shënon 135 vjet nga Bashkimi i Principatës së Bullgarisë me Rumelinë Lindore – një krahinë autonome në kuadrin e Perandorisë Osmane. Në fakt parahistoria e kësaj ngjarjeje kaq të rëndësishme për bullgarët filloi që në 1878 –..

botuar më 20-09-06 3.15.PD