Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mjetet evropiane për rimëkëmbjen nga kriza duhet të krijojnë vende të punës

Foto: BTA

Mjetet e parashikuara nga BE për rimëkëmbjen nga kriza lindur si rezultat i Covid-19 duhet të ndahen në mënyrë të arsyeshme. Këtë e tha nënpresidentja Ilijana Jotova në koktejin vjeshtor të Dhomës Tregtare Industriale Francezo-Bullgare njoftoi presidenca në sajtin e saj. Ajo shtoi, se Evropa dhe bota nuk ishin të përgatitur për një krizë me përmasa të tilla të mëdha. Lidhur me këtë ajo theksoi, se: “Më shumë sesa kurdoherë tjetër kemi nevojë për rishqyrtimin e lidhjeve ekonomike brenda në BE dhe për zhvillimin e prodhimit vendor”.


Më shumë nga rubrika

Gjykata Kushtetuese vendosi se “seksi” është vetëm një koncept biologjik

Termi “seks”, sipas Kushtetutës, duhet kuptuar vetëm në kuptimin e tij biologjik, vendosi Gjykata Kushtetuese me 11 vota pro. Kundër ka qenë vetëm Georgi Angellov, njofton gjykata. Pyetja: “Si duhet kuptuar termi “gjini” i përdorur në..

botuar më 21-10-26 3.12.MD

Anija e bllokuar me një ngarkesë të rrezikshme u tërhoq nga bregu bullgar

Në ditën e 36-të të ngecjes së anijes “Vers Su” pranë zonës së mbrojtur “Jajllata”, ajo u tërhoq me sukses nga shkëmbinjtë pranë Kamen Brjag. Aksioni zgjati më shumë se 7 orë me pjesëmarrjen e 3 rimorkiatorëve. Anija drejtohet në portin e Varnës. E..

botuar më 21-10-26 9.46.PD

Regjistruan numrin më të madh të të infektuarve dhe të vdekurve në ditë me Covid

5863 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. 11.3 për qind e 51 688 testeve të kryera rezultuan pozitive. 86.58 për qind e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar, sipas portalit coronavirus.bg. Numri më i madh i..

botuar më 21-10-26 9.18.PD