Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Covid-19 në Bullgari – Dita e 191

Foto: hinkStock/Getty Images

Shkollat janë gati për punë në kushtet e Covid-19

Të gjitha shkollat në vend janë gati për fillimin e vitit të ri shkollor më 15 shtator në kushtet e gjendjes së jashtëzakonshme epidemike. Këtë e deklaroi gjatë hapjes së vitit të ri akademik të Universitetit të Trakisë në Stara Zagora Ministri i Arsimit Krasimir Vëllçev. Rreth 300 nga gjithsej 700 000 nxënësit në vend do ta fillojnë vitin e ri shkollor në shtëpi. Ata do të mësohen sipas një forme të posaçme për mësim në distancë, ndërsa mbetja e tyre në shtëpi është për shkak të rreziqeve të mundshme për gjendjen e tyre shëndetësore, bëri të ditur BNR-Stara Zagora.

Prindërit protestuan kundër maskave në shkollë

Para Ministrisë së Arsimit në Sofje sot u mbajt një protestë e prindërve të pakënaqur për shkak të mbajtjes së detyrueshme të maskave nga nxënësit në ambientet e mbyllura në shkollë, me përjashtim të dhomave të klasës, ku nxënësi mund të vendosë nëse të përdorë maskë apo jo. Sipas protestuesve mbajtja e maskave nuk duhet të jetë e detyrueshme, por e rekomandueshme, njoftojnë reporterët e BNR-së.

Masa 60/40 për shkak të Covid-19 do të vazhdojë edhe pas 1 tetorit

Masa 60/40 do të vazhdojë edhe pas 1 tetorit, por me kushte të ndryshuara. Këtë e deklaroi Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Denica Saçeva para biznesit dhe sindikatave, njoftoi reporterja Cetelina Saçeva. Sipas masës 60/40 shteti paguan 60% të pagave të punonjësve në firmat që janë më të prekura nga pandemia e koronavirusit, ndërsa 40% paguhen nga punëdhënësi. Vasil Velev nga Asociacioni i Kapitalit Industrial në Bullgari këmbënguli që shtetit të miratojë një legjislacion, i cili të veprojë në rast gjendjeje të jashtëzakonshme, siç është situata tani për shkak të Covid-19.

2.9% janë rastet e Covid-19 të zbuluara gjatë 24 orëve të fundit

27 janë të infektuarit me koronavirus në vend gjatë 24 orëve të fundit. Kjo përbën 2.9 për qind nga 927 PSR testet e realizuara. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Gjatë 24 orëve vdiqën 3 veta, ndërsa 9 u shëruan. Kështu numri i përgjithshëm i të vdekurve që nga fillimi i pandemisë bëhet 720, ndërsa i të shëruarve – 12 767. Rastet aktive janë 4431. Në spital ndodhen 740 veta, prej tyre 53 – në repartet intensive.

Për shkak të pandemisë po vazhdon ulja e importit dhe eksportit bullgar

Po bien importi dhe eksporti bullgar muajin e radhës, tregon Instituti Kombëtar i Statistikave . Për shkak të pandemisë gjatë korrikut eksporti bullgar u ul 10.7 për qind në krahasim me të njëjtin muaji një vit më parë. U ul edhe importi 15.9 për qind. Saldoja e tregtisë së jashtme në korrik ishte negative 119 milion euro në krahasim me korrikun 2019 kur kishte deficit 312 milion euro. Për 7 muajit e parë të vitit 2020 eksporti i përgjithshëm i Bullgarisë u ul 7.5 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2019. Në po këtë periudhë importi në vend u ngushtua 12.8 për qind. Saldoja e përgjithshme e tregtisë së jashtme për 7 muajit ka deficit nga 1.1 miliard euro, kundrejt deficitit nga 2.3 miliard euro një vit më parë.

Gjithçka më të rëndësishme për COVID-19 në shqip mund të lexoni në seksionin tonë të posaçëm për koronavirusin.

Mund të gjeni informacion aktual për koronavirusin dhe masat në Bullgari në akoma 9 gjuhë në ueb sajtin e Radio Bullgarisë.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 207

Nuk pritet mbyllje e të gjitha shkollave për shkak të koronavirusit “Në asnjë mënyrë nuk mund të flasim për vatra të koronavirusit në shkollë. Nu do t’u përgjigjem spekulimeve se kur dhe nëse do të kalojmë tek forma e arsimit në distancë.”..

botuar më 20-09-30 7.40.MD

Protesta antiqeveritare filloi para Pallatit Gjyqësor në Sofje

Nën moton “Ne nuk kemi frikë” në Sofje zhvillohet mbrëmja e 84-të e protestave. Nga iniciativa “Drejtësi për çdo njërin” protestuan para Pallatit Gjyqësor në Sofje me kërkesë për dorëheqjen e Kryeprokurorit Ivan Geshev, të Këshillit të Lartë..

botuar më 20-09-30 7.36.MD

Gjermania i bëri thirrje Maqedonisë së Veriut të zgjidhë çështjet dypalëshe me Bullgarinë

Prioritet i presidencës gjermane të BE-së është që Maqedonia e Veriut të hapë negociatat në dhjetor. Për këtë arsye Shkupi duhet të zgjidhë çështjet dypalëshe me Bullgarinë. Këtë e tha ministri gjerman i punëve të jashtme Hajko Maas gjatë..

botuar më 20-09-30 7.22.MD