Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pjesa dërmuese e turistëve të huaj në bregdetin jugor bullgar është nga Polonia

Foto: EPA/BGNES

Për 10 tetorin është i planifikuar çrtëri i fundit për në bregdetin jugor bullgar. Për gushtin fluturimet çartër janë me 78 për qind më pak në krahasim me gushtin e vitit 2019. Këtë e evidentoi Dhoma Regjionale Turistike në qytetin Burgas transmeton BNR. Në bregdetin jugor bullgar gjatë gushtit pushuan më se 30 mijë turistë nga Polonia. Te turistët anglez shihet rënie nga 93 për qind.

Dega turistike do të kërkojë që masa 80:20 të zgjatet deri në sezonin e ardhshëm veror.


Më shumë nga rubrika

Cvetozar Tomov

Grindje në KQZ gjatë një konference zyrtare për shtyp

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) Cvetozar Tomov komentoi se komisioni nuk mund të parandalonte sabotimin institucional të zgjedhjeve të ardhshme. "Do të ketë përpjekje për sabotim në komisionet sektoriale të zgjedhjeve, do të ketë..

botuar më 21-06-25 10.03.PD

Asnjë infeksion i ri i koronavirusit nuk është regjistruar në 10 rrethe të Bullgarisë

62 janë rastet e reja të koronavirusit në vend pas 9649 testeve të kryera. 0.64% e mostrave të marra janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Numri më i lartë i infeksioneve të reja është në rajonin e Sofjes - 22. Në rrethet e..

botuar më 21-06-25 8.50.PD
Rosica Mateva

Pushuesit në Bullgari nuk do të mund të votojnë më 11 korrik

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve - KQZ vendosi që njerëzit që do të pushojnë më 11 korrik, kur do të zhvillohen zgjedhjet e parakohshme, dhe nuk kanë adresë të regjistruar në vendpushimin përkatës nuk do të mund të votojnë. Arsyeja është se nuk ka..

botuar më 21-06-24 6.00.MD