Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Covid-19 në Bullgari: Dita e 193

Foto: BTA

Pritet një pik të ri të koronavirusit

“Do të ketë valë të dytë të Covid-19, sidomos me ardhjen e periudhës vjeshtë – dimër, kur do të përhapen edhe infeksione të tjera respiratorë prej viruseve.” Këtë e tha para BNT akademiku Bogdan Petrunov sipas të cilit patjetër do të ketë një pik tjetër të infeksionit. Ai theksoi, se tek ne masat kundër përhapjes së koronavirusit janë një nga më të butat në Evropë. “Padyshim vaksina BCG kundër tuberkulozit ndihmon në këtë situatë. Edhe studimet në Niderlandë e vërtetuan këtë”, shtoi akademiku. Sipas tij mbajtja e maskave ndihmon “uljen e sasisë së viruseve që hyjnë në organizmin njerëzor”. Akademiku Petrunov tha, se në sajë të masave të ndërmarra viti shkollor duhet të kalojë normalisht. Ai nuk përjashtoi mundësinë për mbylljen e klasave të veçanta. 

Një bullgare merr pjesë në provat klinike për vaksinën kundër Covid-19

Bullgarja Marija Spirova me banim në Oksford është ndër 18 mijë vullnetarët e injeksuar me qëllim provë klinike të vaksinës kundër Covid-19. “Studimet u ndërprenë pasi dy prej vullnetarëve kishin simptoma shqetësuese”, tha Marija Spirova në një intervistë për BNR. Ajo shtoi se u bë vullnetare në provat e vaksinës pasi shikoi sesi bota u ndalua dhe sesi njerëzit filluan të jetojnë në frikë pasi u shpall pandemia.

155 raste të reja të koronavirusit

155 janë rastet e reja të Covid-19 në Bullgari të zbuluara gjatë 24 orëve të fundit. Kjo përbën 3.6 për qind nga 4312 PCR testet e realizuara. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Gjatë 24 orëve të fundit vdiqën 7 veta, ndërsa 127 u shëruan. 734 pacientë ndodhen në spital, 46 prej të cilëve në reparte intensive. Rastet aktive të koronavirusit tek ne janë 4423. Që nga fillimi i epidemisë numri i të infektuarve me koronavirus arriti 18 216. Jetën e humbën 736 veta.

Gjyqtarë në protestë kundër Sistemit Unik Informativ Gjyqësor

Gjyqtarë nga Gjykata Rajonale e Sofjes dolën në protestë para godinës së Këshillit të Lartë Gjyqësor për të shprehur pakënaqësinë nga Sistemi Unik Informativ Gjyqësor. Pritet të paraqesin kërkesë të dytë për zgjidhjen e problemeve me softuerit të ri. Javën e kaluar më se 130 gjyqtarë nga gjykata më e madhe bullgare refuzuan të punojnë me programin e ri përderisa problemet nuk do të zgjidhen. Magjistratët thirrën për vendosjen e një drejtësie të vërtetë elektronike në kontekstin e pandemisë në rritje.

Në Greqi gjobohen me 150 euro të gjithë që nuk mbajnë maska

Nga 16 shtatori në vazhdim të dy javëve në krahinën greke Atika vendosen masa më të rrepta për shkak të situatës së ndërlikuar epidemiologjike. Mbajtja e maskave është e detyrueshme edhe në të hapur. Policia kontrollon dhe gjobon me 150 euro të gjithë që nuk e respektojnë këtë kërkesë. Tërë ditën në të gjitha kompanitë nëpunësit mbajnë maska. Mjekët grekë rekomandojnë që njerëzit në moshë mbi 65 vjeç të mbajnë maska kudo.


Gjithçka më të rëndësishme për COVID-19 në shqip mund të lexoni në seksionin tonë të posaçëm për koronavirusin.

Mund të gjeni informacion aktual për koronavirusin dhe masat në Bullgari në akoma 9 gjuhë në ueb sajtin e Radio Bullgarisë.


Më shumë nga rubrika

Krasimir Karakaçanov

Ministri i Mbrojtjes është i mendimit se ka lobistë, të cilët e pengojnë realizimin e projektit për anije të reja ushtarake

Ka para dhe deri në fund të vitit 2020 do të fillojë modernizimi i 40 tankeve T-72, tha në qytetin Varna Ministri i Mbrojtes Krasimir Karakaçanov. Modernizimi do të mbahet në Bullgari, transmetoi BTA. Në kuadrin e disa ditëve do të mbërrijnë..

botuar më 20-09-19 3.05.MD

Shkollat janë vendet me rrezik më të ulët të përhapjes së Covid-19

Pasi pamë se çfarë ndodhi në kopshtet dhe në çerdhet e fëmijëve ishim të qartë se çfarë do të ishte situata në shkollë. Nuk është e mundur që ato të jenë ishuj pa probleme, tha para Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) kryeinspektori shtetëror i..

botuar më 20-09-19 1.42.MD

Mbetet në fuqi paralajmërimi ndaj bullgarëve për ciklonin “Janos” në Greqi

Tashmë ka një viktimë të ciklonit “Janos” në Greqi, transmetoi BNR. Tërë natën ekipe zjarrfikëse i shpëtonin njerëzit nga shtëpitë e përmbytura. Një grua e moshuar vdiq në shtëpinë e vet në krahinën Farsala. Po kërkohen akoma njerëz të zhdukur...

botuar më 20-09-19 11.43.PD