Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Propozojnë që autostrada Sofja-Shkupi të mbajë emrin Goce Dellçev

Bujar Osmani
Foto: Reuters

Mënyra më e mirë që t’i jepet nder Goce Dellçevit është ndërtimi i autostradës Shkupi-Sofja dhe ajo ta mbajë emrin e revolucionarit Goce Dellçev, propozoi Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani, transmetoi BGNES.

Pyetjes nëse autoritetet maqedonase kanë qenë në dijeni të memorandumit bullgar dërguar BE-së në lidhje me marrëdhëniet dypalëshe Osmani tha se si vend-kandidat ata nuk janë pjesë e korrespondencës zyrtare mes shteteve anëtare.

Bullgaria i dërgoi Këshillit të BE-së një memorandum me pozitën e vet për aderimin e Maqedonisë së Veriut. Sofja kërkoi që Shkupi të respektojë strikt parimet dhe vlerat e BE-së dhe Traktatin e Fqinjësisë së mirë, i cili u firmos nga dy vendet tona në vitin 2017.

Më shumë nga rubrika

Bujar Osmani

Bullgarët të përmenden në kushtetutën maqedonase

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë Bujar Osmani tha se nëse një gjë e tillë ka rëndësi për bullgarët, ai nuk ka problem që në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut ata të përmenden qartë si pjesë e grupeve të tjera etnike në vend. “Bullgarët në..

botuar më 21-03-05 11.18.PD
Prof. Boris Bogov

Spitalet po pezullojnë pranimet e planifikuara për shkak të valës së tretë të pandemisë

Nga 8 marsi, pranimi i planifikuar dhe operacionet e planifikuara në të gjitha spitalet në zonat e kuqe në vend do të pezullohen. Kryeqyteti Sofja është gjithashtu mes tyre, tha para BNT drejtori i Spitalit “Aleusandrovska”, Prof. Boris Bogov...

botuar më 21-03-05 10.12.PD

Infektuar rishtas me koronavirus janë 18 për qind nga 12 167 testeve

2198 janë të infektuar rishtas me koronavirus në vend. 18 për qind e 12 167 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Më shumë janë rastet më të reja në qytetin e Sofjes - 607. Pasuar nga Plovdiv me 183 dhe..

botuar më 21-03-05 10.02.PD