Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Reformat duhet të realizohen nga forcat politike

Allbena Azmanova
Foto: arkiv

“Të gjitha forcat politike e krijuan këtë sistem plotë korrupsion dhe arbitraritet”, tha para BNR Allbena Azmanova pedagoge e teorisë politike në Bruksel. 73 shkencëtarë bullgarë nga 60 universitete në 12 shtete nënshkruan një letër të hapur në përkrahje të protestave kundër qeverisë dhe kryeprokurorit. Sipas Azmanovës “reformat duhet të kryhen nga forcat politike”. Protestat vetëm vjen të sugjerojnë se diçka nuk është në rregull.


Më shumë nga rubrika

Стево Пендаровски

Ngjarjet me adresë ballkanike

Autoritetet në Shkup nuk ndihen përgjegjës për problemet me Bullgarinë Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski dhe kryeministri Zoran Zaev nuk ndihen të përgjegjshëm për bllokimin nga ana e Bullgarisë për në..

botuar më 20-11-20 1.10.MD

Bullgaria përkrah fort Shqipërinë në rrugën e saj drejt BE

Kryeministri Bojko Borisov bisedoi në telefon me Kryeministrinë e Shqipërisë Edi Rama, transmetoi BTA. “Bullgaria përkrah fort Shqipërinë në rrugën e saj drejt familjes evropiane. Mendojmë, se keni treguar përkushtimin tuaj ndaj vlerave evropiane,..

botuar më 20-11-19 2.13.MD
Ekaterina Zaharieva

Bullgaria tani për tani bllokon negociatat e Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE

Bullgaria përkrah negociatat e Shqipërisë për aderim në BE, sepse ajo plotësoi pjesën dërmuese nga kushtet e domosdoshme. Mirëpo, në momentin e tanishëm vendi nuk mund të përkrahë kornizën negociuese për anëtarësim evropian të Maqedonisë së..

botuar më 20-11-17 7.05.MD