Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Është e domosdoshme të zgjidhen mosmarrëveshjet historike bullgaro-maqedonase

Foto: REUTERS

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev tha, se Goce Dellçev është revolucionar maqedonas, por është fakt se bullgarët e konsiderojnë bullgar, transmetoi BTA. Për të afruar pozitat e të dy vendeve mbi mosmarrëveshjen historike Zaevi tha se do të takohet me kryeministrin bullgar Bojko Borisov në Sofje.

Asnjeri nuk dëshiron të vendosen kritere të reja për Maqedoninë e Veriut. Ka kritere të qarta që nga themelimi i BE-së: Çdo vend kandidat para të hapë negociatat duhet të zgjidhë problemet me fqinjët e tij, komentoi para TV “Evropa” zëvendës kryeministri Krasimir Karakaçanov. Për këtë arsye Bullgaria do t’i kundërvihet konferencës së parë ndërqeveritare të BE-së me Shkupin, tha Karakaçanovi, cituar nga BGNES.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria nderon viktimat e dy incidenteve tragjike

Sot në Bullgari është ditë zie kombëtare në kujtim të viktimave të dy incidenteve tragjike. Flamujt kombëtarë të të gjitha institucioneve shtetërore janë përgjysmuar. Më 22 nëntor 9 persona humbën jetën për shkak të një zjarri të shpërthyer në..

botuar më 21-11-24 7.40.PD

Parashikimi i motit për 24 nëntorin

Të mërkurën mbi Bullgarinë Lindore vranësitë do të fillojnë të çahen dhe të zvogëlohen dhe dielli do të shfaqet. Do të fryjë erë e lehtë, në bregdetin e Detit të Zi deri në mesatare veriore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 1 deri në 6..

botuar më 21-11-23 8.05.MD
Rumen Radev dhe Ilijana Jotova

KQZ shpalli zgjedhjen e Rumen Radevit dhe Ilijana Jotovës president dhe nënpresidente të Republikës

Me vendim të mbledhjes së sotme, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) shpalli rezultatet përfundimtare të raundit të dytë të zgjedhjeve për president dhe nënpresident më 21 nëntor 2021. Fituesit e balotazhit janë kandidatët për president dhe..

botuar më 21-11-23 7.11.MD