Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

169 janë rastet e reja të Covid-19 në Bullgari

Foto: BTA

6.2 për qind nga 2710 PCR testet e realizuara gjatë 24 orëve të fundit janë me rezultat pozitiv. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Nuk ka të vdekur, u shëruan 28 veta. 791 pacientë mbeten në spital, prej tyre 36 në reparte intensive. Rastet aktive janë 5048.

Që nga fillimi i pandemisë 19 997 veta u infektuan me koronavirus, ndërsa 789 humbën jetën e tyre me Covid-19 të konfirmuar.


Më shumë nga rubrika

Peticion drejtuar Ministrisë së Ekologjisë për të kufizuar produktet plastike

Shtetas dhe organizatat “Për Tokën” dhe “Grijnpijs” paraqitën në Ministrinë e Ekologjisë një peticion me 6 kërkesa për kufizimin e shfrytëzimit të produkteve plastike. Bullgaria është në një nga vendet e para për nga përdorimi i tyre në BE...

botuar më 20-10-28 12.19.MD

Shtrëngojnë masat antiepidemike në Bullgari

Nga 29 tetori deri më 12 nëntor me urdhër të ministrit të shëndetësisë profesor Kostadin Angellov pezullohet frekuentimi i shkollave për nxënësit e gjimnazeve dhe për studentët. Anulohen të gjitha veprimtaritë jashtë klasës në prani të nxënësve...

botuar më 20-10-28 11.51.PD
prof.Kostadin Angellov

Ka të ngjarë të krijohen spitale fushore për Covid-19

Nuk përjashtojmë mundësinë për krijimin e spitaleve fushore, por për to duhet të gjejmë mjekë, infermiere, sanitarë. Tani këta kuadro nuk mjaftojnë, tha para Nova TV ministri i shëndetësisë profesor Kostadin Angellov. Ministri mendon se..

botuar më 20-10-28 10.57.PD