Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Infektimi me koronavirusin varet nga grupi i gjakut

Velizar Shivarov
Foto: BGNES

“Ka dëshmi për ndikimin e grupit të gjakut për infektimin me koronavirus”, tha para Nova tv imunologu docent Velizar Shivarov. Sipas tij njerëzit e grupit zero të gjakut janë më pak të kërcënuar të sëmurën. Mirëpo, në se kjo ndodhë ka të ngjarë që më lehtë të kalojnë sëmundjen. Sipas docentit Shivarov regjistrimet e para të vaksinës së re kundër Covid-19 mund të bëhen në fund të këtij viti ose në fillim të vitit të ardhshëm.

Përsa i përket sezonit të gripit që po fillon ai rekomandoi më shumë diell dhe evitim të kontakteve të rrezikshme.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Presidenti Radev përshëndeti presidentin e ri të ShBA

Në një letër urimi drejtuar Presidentit të ri të ShBA Joseph Biden, Presidenti Bullgar Rumen Radev theksoi se marrëdhëniet midis dy vendeve u kthyen në një miqësi e provuar dhe e qëndrueshme dhe në mënyrë logjike fituan statusin e një partneriteti..

botuar më 21-01-21 4.40.MD

Pronarët e restoranteve po përgatiten për protesta

Pronarët e lokaleve dhe restoranteve në Bullgari mendojnë protesta pasi në brifingun e rregullt të Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e koronavirusit u shpall se nuk diskutohet lehtësimi i masave deri në fund të janarit. Këtë e tha para BNR..

botuar më 21-01-21 2.23.MD
Tihomir Stojçev

Bullgaria pret heqjen e vizave për hyrje të bullgarëve në ShBA

Partneriteti strategjik i Bullgarisë me ShBA-në është me rëndësi për heqjen e vizave të bullgarëve që udhëtojnë për në ShBa-në. Bullgaria plotëson të gjitha kriteret tha para Nova TV ambasadori i Bullgarisë në Uashington Tihomir Stojçev. Është e..

botuar më 21-01-21 12.38.MD