Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sinjal dërguar eurodeputetëve për shpërdorime

"Trioja helmuese"
Foto: @otrovnototrio

Liderët e protestës antiqeveritare iu dërguan të gjithë 705 eurodeputetëve e-mail me deklarata të ministrave në lidhje me debatin për superioritetin e ligjit në Bulgari parashikuar për 5 tetorin në Parlamentin Evropian. Në një deklaratë para mediave ministri i ekonomisë Lëçezar Borisov shpjegon se i ka dërguar sinjal Agjencisë Shtetërore të Sigurimit Kombëtar për praktika të korrupsionit në aplikimin e masave kundër krizës me mjete evropiane. E-maili i dytë është një bisedë e ministres së bujqësisë Desisllava Taneva me bujq në të cilin sipas protestuesve ajo jep instruktime për fshehjen e shpërdorimeve.


Më shumë nga rubrika

Nuk pritet asnjë ndryshim në pozitën bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut

Asnjë ndryshim në pozitën e Bullgarisë nuk pritet për të filluar negociatat me Maqedoninë e Veriut për anëtarësimin në BE edhe pas formimit të qeverisë së ardhshme bullgare. Këtë e thanë eurodeputetë nga të gjitha grupet politike në Parlamentin..

botuar më 21-04-23 3.39.MD
Agnell Kunçev

Vaksinimet do të vazhdojnë gjatë festave të krishtere

Lidhur me serinë e festave të ardhshme të krishtere, Kryeinspektori Shëndetësor Shtetëror Doc. Angell Kunçev u bëri thirrje njerëzve të mos harrojnë për respektimin e masave antiepidemike. Ai shpjegoi për Nova TV se faza e parë dhe e dytë e..

botuar më 21-04-23 1.14.MD
Bojko Borisov

Koalicioni GERB-SDS nuk do të formojë qeveri

Kryeministri në dorëheqje Bojko Borisov njoftoi në Facebook se koalicioni GERB-SDS po e kthen mandatin për të formuar qeveri. “E pranoj vendimin e Komisionit Ekzekutiv për të kthyer mandatin”, shkroi Borisov. Ai parashikoi që forca e dytë..

rinovuar më 21-04-23 10.45.PD