Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Brukseli insiston që Shkupi të respektojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë me Bullgarinë

Foto: BGNES

Komisioni Evropian i rekomandoi Shkupit të vazhdojë të mbajë marrëdhënie të fqinjësisë së mirë me Bullgarinë dhe Greqinë. Kjo theksohet në raportin e Brukselit për përparimin e Maqedonisë së Veriut në rrugën e integrimit me BE-në. Në tekst theksohet domosdoshmëria e respektimit të marrëveshjeve dypalëshe si Marrëveshja e Prespës dhe Marrëveshja e Fqinjësisë së Mirë dhe Miqësisë me Bullgarinë. Këtë e njoftoi televizioni maqedonas Telma.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria nuk mund të zhvillojë Korridorin №8 asgjëkund

Bullgaria nuk është e kënaqur me faktin që iu desh të thotë "jo" për fillimin e negociatave midis Maqedonisë së Veriut dhe BE, tha Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva për programin "Kundërintervistë" drejtuar nga Asen Genov. Ajo theksoi se..

botuar më 21-02-03 10.14.PD

Ish-Ministri i Jashtëm Nikollaj Mlladenov mori “Yllin e Madh të Jerusalemit”

Presidenti i Palestinës Mahmut Abbas dekoroi me urdhrin “Ylli i Madh të Jerusalemit” ish-Ministrin bullgar të Punëve të Jashtme Nikollaj Mlladenov. Ai është dekoruar për shkak të punës së tij si koordinator i posaçëm i OKB-së për zgjidhjen e..

botuar më 21-02-02 11.22.PD

Presidenti bullgar ka ndërmend të kandidohet për mandat të dytë

Presidenti Rumen Radev deklaroi se do të kandidohet bashkë me nënpresidenten Ilijana Jotova për mandat të dytë. Në një konferencë për shtypin lidhur me vjetorin e katërt të hyrjes së tij në detyrë kreu i shtetit kërkoi reforma në Kodin Elektoral,..

botuar më 21-02-01 3.21.MD