Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Janë të zënë 10-12 për qind nga shtretërit për Covid-19

Docent Angell Kunçev
Foto: BGNES

Me rritje të zgjatur të të infektuarve me koronavirus ka mundësi të vendosen masa të reja. Këtë e tha për BNR kryeinspektori shëndetësor shtetërordocent Angell Kunçev. Sipas tij numri i lartë i të infektuarve i detyrohet kryesisht valës që nisi në Evropë para afro 3 javëve, domethënë vala e pritur e dytë e vjeshtës.

“Tjetër është çështja se sa shpejtë ajo do të përhapet për të mos lejuar që sistemi shëndetësor të rëndohet aq shumë që të mos jetë në gjendje të plotësojë kërkimin e ndihmës mjekësore”, tha Kunçevi.

Përsa i përket numrit të lartë të pacientëve të hospitalizuar ai tha se në momentin e tanishëm sistemi shëndetësor nuk është i kërcënuar, sepse në etapën e tanishme janë të zënë afro 10-12 nga shtretërit e caktuar për Covid-19.


Më shumë nga rubrika

Protesta në kryeqytet dhe në vend kundër çmimeve të larta të energjisë elektrike

Punëdhënësit, sindikatat dhe qytetarët organizuan protesta duke kërkuar kompensim të menjëhershëm dhe jo-simbolik për çmimet e larta të energjisë elektrike. Të pakënaqurit bllokuan trafikun në qendër të qytetit të Sofjes. Çmimi i energjisë..

botuar më 21-10-19 3.13.MD
Angell Kunçev

Angell Kunçev është “Mjeku i Vitit”

Doc. Dr. Angell Kunçev u shpall “Mjeku i Vitit 2021”. Kryeinspektori shëndetësor shtetëror, i cili gjithashtu feston ditëlindjen më 19 tetor, merr çmimin më të lartë nga Bashkimi i Mjekëve Bullgarë. “Gjatë gjithë karrierës së tij profesionale,..

botuar më 21-10-19 3.00.MD

Numri real i njerëzve të infektuar me Covid-19 është dukshëm më i lartë

Situata me koronavirusin është e papërballueshme. Rastet e reja do të arrijnë mbi 4000 në ditë. Dhe deri në fund të muajit kapaciteti i spitaleve do të jetë shterur 100 për qind. Kjo është ajo që matematikani nga Akademia Bullgare e Shkencave..

botuar më 21-10-19 11.41.PD