Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat kundër qeverisjes së Bullgarisë po vazhdojnë

Foto: BGNES

Këtë mbrëmje nga ora 18.00 është parashikuar një protestë para Pallatit Gjyqësor në Sofje, organizuar nga iniciativa “Drejtësi për të gjithë” me kërkesë për dorëheqjen e Kryeprokurorit Ivan Geshev dhe reformimin e Prokurorisë. Organizata joqeveritare ka planifikuar gjithashtu një procesion në mbrojtje të sundimit të ligjit, lirisë dje demokracisë deri në godinën e Këshillit të Lartë Gjyqësor.

Sipas traditës sot nga ora 19.00 për 105-ën mbrëmje me radhë para godinës së Presidentit do të mblidhen të pakënaqurit nga qeverisja e Kryeministrit Bojko Borisov dhe e kabinetit të tij.

Në demonstratën e djeshme protestuesit reaguan ashpër kundër mbajtjes së detyrueshme të maskave në ambiente të hapura, e cila hyn në fuqi dtën e enjte. Ata bllokuan përkohshëm udhëkryqin kryesor tek Orllov Most, transmetuan reporterët tanë.


Më shumë nga rubrika

Ushtarakë shqiptarë dhe turq kalojnë përmes Bullgarisë

Më shumë se 400 trupa ushtarakë do të zhvendosen më 10 dhe 11 maj nga Turqia dhe Shqipëria në Rumani, duke kaluar përmes Bullgarisë. Së bashku me trupat nga 20 shtete të tjera ata do të marrin pjesë në stërvitjet e NATO-s “Steadfast Defender-21”..

botuar më 21-05-10 10.31.PD

Mbi 4% janë të infektuarit me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

241 janë rastet e reja të koronavirusit në vend pas 5853 testeve të kryera. 4.12% e mostrave janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Më shumë janë të infektuarit në qytetin e Sofjes – 66, rrethin e Varnës - 30 dhe të Veliko Tërnovos..

botuar më 21-05-10 8.44.PD

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD