Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Covid-19 në Bullgari: Dita e 234

Foto: BGNES

Tani për tani shkollat në Bullgari nuk do të mbyllen

469 janë nxënësit e infektuar me Covid-19 deri tani, 453 janë mësuesit e sëmurë. Këtë e deklaroi para televizionit Nova Ministri i Arsimit Krasimir Vëllçev. Përqindja e mësuesve të sëmurë është më e lartë, sepse në përgjithësi ata janë më pak sesa fëmijët. Mësuesit sëmuren kaq sa edhe njerëzit e tjerë aktivë të kësaj moshe.

Sistemi nuk është i izoluar nga gjithçka që ndodhet në vend. Më lehtë është t’i mbyllim shkollat, por kjo do të thotë të sakrifikojmë pak a shumë të drejtën e fëmijëve për t’u arsimuar, shtoi Vëllçev.

Zgjodhëm variantin për t’u vepruar në mënyrë lokale, do të jetë gabim po të merren vendime të përgjithshme. Ka pragje të infeksionit, të shpallura nga Ministri – në rast se 15% prej mësuesve dhe nxënësve në një shkollë mungojnë për simptoma të ngjashme me Covid-19, shkolla mbyllet, respektivisht – 20% prej nxënësve në klasë, rikujtoi Ministri. 


Rekord i ri negativ për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Një rekord të ri negativ konstatoi Portali Unik Informativ Kombëtar gjatë 24 orëve të fundit. Nga 7 659 teste të bëra 2 243 janë ato pozitive, ose 29.29%, që është rekord si numër dhe përqindje. Më shumë janë të infektuarit në Sofje – 913, në Plovdiv – 209 dhe në Bllagoevgrad – 130.

Rastet aktive të koronavirusit për herë të parë tejkaluan 20 000 që nga fillimi i pandemisë, duke arritur 20 346 veta.

Në spital mjekohen 2 130 veta, 149 prej të cilëve janë në repartet intensive. Të shëruarit janë 296, ndërsa të vdekurit me Covid-19 – 42 veta, që gjithashtu është rekord.


Rreziku nga deficiti i mjekëve në Bullgari është i madh

Për ditë nga 15 deri në 20 ekipe të Urgjencës punojnë në kryeqytet, gjë që nuk është e mjaftueshme. Këtë e komentoi para BNR zëdhënësja e urgjencës Katja Sungarska. Sipas saj të gjithë mjekët punojnë jashtë orarit, sepse për popullsinë e Sofjes janë të domosdoshme të paktën 80 ekipe.

Vetëm për 24 orët e fundit 5 mjek u diagnostikuan me Covid-19.

Përveç kësaj për shkak të sosjes së shtretërve spitalorë për Covid në kryeqytet, shpesh imponohet që urgjenca orë të tëra me radhë të rrethojë me pacientin spital më spitalit.

Kjo bllokon mundësinë që ekipet e urgjencës për t’iu përgjigjur shpejtë adresave.


Në Bullgari dështohet prova për të fituar imunitetin e kopesë

Situata epidemiologjike në vendbanimet e ndryshme të vendit dallohet prandaj ndërmarrja e masave lokale është një zgjidhje adekuate. Këtë e tha para BNR pumonologu profesor Kosta Kostov. Ai theksoi, se Bullgaria është në kufirin e mundësive të sistemit shëndetësor për shkak të numrit të lartë të të sëmurëve që kanë nevojë për mjekim aktiv. Sipas tij në se do të imponohet që të ndërmerren masa më të rrepta, kjo duhet të bëhet të paktën për një periudhë 60 ditore që të ketë efekt.


Afro 120 000 veta mbeten pa punë për shkak të masave kundër Covid-19

Për shkak të mbylljes së lokaleve të natës në Bullgari afro 120 mijë veta do të mbeten pa punë. Këtë e tha para gazetarëve kryetari i Asociacionit Bullgar të Lokaleve Riçard Alibegov. Asociacioni kërkoi dorëheqjen e kryetares së bashkisë së kryeqytetit Jordanka Fandëkova për shkak të mbylljes së lokaleve të natës për dy javë. Në përgjigje Fandëkova tha se është gati për dialog, por masat duhet të respektohen.


Projekt buxheti i vitit të ardhshëm është në përputhje me kushtet e pandemisë

Në kohë të vështira kur kriza është pandemike, sociale dhe ekonomike, vetëm shteti mund të ndihmojë, tha zëvendës kryeministri Tomisllav Donçev në një brifing para gazetarëve. Para mediave Donçev bashkë me ministren sociale Denica Saçeva, ministrin e arsimit Krasimir Vëllçev dhe me përfaqësues të ministrive të financave, të shëndetësisë dhe të bujqësisë paraqitën theksat e projekt buxhetit shtetëror për vitin2021.

Sipas zëvendës kryeministrit Donçev shteti bën gjithçka të mundshme që masat të jenë të shpejta, të përqendruara dhe të arrijnë deri te secili. Ai paraqiti të dhëna sipas të cilave edhe pas kredisë së tërhequr raporti midis borxhit dhe Produktit të Brendshëm Bruto është 23.5 për qind. Në këtë mënyrë Bullgaria vazhdon të jetë me borxhin më të ulët ndër shtetet anëtare të BE-së.Gjithçka më të rëndësishme për COVID-19 në shqip mund të lexoni në seksionin tonë të posaçëm për koronavirusin.

Mund të gjeni informacion aktual për koronavirusin dhe masat në Bullgari në akoma 9 gjuhë në ueb sajtin e Radio Bullgarisë.Më shumë nga rubrika

Сovid-19 në Bullgari: Dita e 273

Kryeministri Bojko Borisov kontrolloi gatishmërinë për furnizimin e vaksinave kundër Covid-19 “Ne u përgatitëm shpejt dhe nëse vaksina kundër Covid-19 erdhi, vaksinimi organizohet vetëm sipas dëshirës dhe falas, me vaksina të aprovuara nga..

botuar më 20-12-05 5.44.MD
Radko Vllajkov

Radko Vllajkov: Problemet e pakicës bullgare në Serbi po zgjidhen

Gjatë katër viteve të fundit dialogu politik midis Bullgarisë dhe Serbisë është ndoshta më intensivi dhe më produktivi në historinë e marrëdhënieve dypalëshe. Gjatë kësaj periudhe edhe shkëmbimi tregtar midis të dy vendeve u dyfishua. Këtë e tha para..

botuar më 20-12-05 5.29.MD

Kryeministri Bojko Borisov kontrolloi gatishmërinë për furnizimin e vaksinave kundër Covid-19

“Ne u përgatitëm shpejt dhe nëse vaksina kundër Covid-19 erdhi, vaksinimi organizohet vetëm sipas dëshirës dhe falas, me vaksina të aprovuara nga Komisioni Evropian dhe me garanci nga Agjencia Evropiane e Barnave." Këtë e tha Kryeministri Bojko..

botuar më 20-12-05 4.56.MD