Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një nga katër bullgarë ka Covid-19

prof. Radka Argirova
Foto: BGNES

Çdo njeri i katërt te ne ka koronavirus gjatë 20 ditëve të fundit, bëri të ditur për Televizionin Kombëtar Bullgar prof. Radka Argirova. Virusologja shtoi se ka shumë njerëz me simptomat e sëmundjes, të cilët nuk testohen.

Sipas saj jo të gjithë duhet të testohen me PCR teste, por të përdoren testet e shpejta antigjen, sidomos në qoftë se pacientët duhet të operohen. Parashikohet që të bëhen teste të shpejta edhe nga Ndihma Urgjente, kur shkojnë për vizita në shtëpi.

Prof. Radka Argirova tha gjithashtu se koronaviruset përhapen nga kafshë të ndryshme dhe jo nga laboratorët.

Më shumë nga rubrika

Marijana Nikollova

Para festës së studentëve fillojnë inspektimet e hoteleve dhe shtëpive për mysafirë

Ne do t'u referohemi Inspektorateve Rajonale Shëndetësore, Komisionit për Mbrojtjen e Konsumatorëve dhe Ministrisë së Brendshme për kryerjen e inspektimeve masive të jashtëzakonshme në shtëpitë e miqve dhe në hotelet në lidhje me festën e..

botuar më 20-11-30 1.03.MD

Që nga 30 nëntori deri më 21 dhjetor pa orë mësimore në shkollat dhe universitetet

Që nga 30 nëntor deri më 21 dhjetor nxënësit dhe studentët mësojnë nga distanca. Kjo është pjesë e politikes për kufizimin e përhapjes së koronavirusit. Deri më 21 dhjetor mbeten të mbyllur edhe çerdhet dhe kopshtet për fëmijë. 22 dhe 23 dhjetor do..

botuar më 20-11-30 12.45.MD

Kod i verdhë për reshjet dhe erën e fortë në të gjithë Bullgarinë

Kodi verdhë për motin potencialisht të rrezikshëm u shpall në të gjithë vendin, informon Instituti Kombëtar i Meteorologjisë dhe Hidrologjisë. Në rajonet e Bullgarisë Verilindore, si dhe në qafat malore, do të ketë kushte për stuhi. Në gjysmën..

botuar më 20-11-30 10.39.PD