Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni Evropian korrigjoi pritjet për rënien e ekonomisë bullgare

Foto: arkiv

Produkti i brendshëm bruto i Bullgarisë do të ulet me 5.1 për qind gjatë vitit 2020, por do të rritet me 2.6 për qind në vitin 2021 dhe me 3.7 për qind në vitin 2022. Kjo theksohet në parashikimet ekonomike vjeshtore të Komisionit Evropian.

Ekonomia bullgare filloi të rimëkëmbet pas rënies së ndjeshme gjatë tremujorit të dytë dhe pritet të vazhdojë të rritet. Kërkimi i brendshëm dhe eksporti do të ndihmojnë rritjen.

Papunësia stabilizohet pas rritjes fillestare pjesërisht për shkak të masave të financuara nga shteti për ruajtjen e vendeve të punës.


Më shumë nga rubrika

“Tri Detet” do të tërheqë investime nga Japonia, Koreja e Jugut dhe Katari

Japonia, Koreja e Jugut dhe Katari janë vende që do të bashkohen gjithashtu me nismën e “Tri Deteve”, sepse përparësitë e nismës janë infrastruktura e mirë e energjisë dhe lidhja digjitale përgjatë boshtit veri-jug në Evropën Qendrore dhe Lindore...

botuar më 21-05-18 12.03.MD
Bazilika “Santa Maria Maggiore”

Presidentët bullgar dhe maqedonas së bashku do të nderojnë vëllezërit e shenjtë Kirill dhe Metodij

Krerët e shteteve të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut Rumen Radev dhe Stevo Pendarovski dhe delegacionet e kryesuara prej tyre të të dy vendeve do të nderojnë së bashku veprën e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij në Romë, njoftoi qendra e..

botuar më 21-05-18 11.45.PD
Bojko Rashkov

Ministria e Brendshme do të jetë në krye të ndryshimeve në vend

“Ministria e Brendshme është organi më i fortë në qeveri. Pra, është mjaft logjike dhe normale të luajë një rol udhëheqës në ndryshimet që duhet të bëhen në vendin tonë dhe janë me kërkesë të qytetarëve bullgarë”. Këtë e deklaroi në një intervistë..

botuar më 21-05-18 10.22.PD