Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gurët e Shurdhër - aty ku venitet jehona

Foto: arkiv

Një kompleks i madh i lashtë kulti i formimeve shkëmbore në Rodopet Lindore ka tërhequr në mënyrë të parezistueshme studiues dhe turistë për dekada. Vendasit e quajnë Gurët e Shurdhër. Këto janë mbi 500 kamare të gdhendura në shkëmbinjtë përgjatë rrjedhjes së lumit Arda. Mund t’i shihni në një sipërfaqe prej mbi 1 kilometër katror. Ata u zbuluan nga vëllezërit çekë Herman dhe Karel Škorpil në fillim të shekullit XX, por ata "filluan të flasin" me shkencëtarët mezi në vitin 2008.

Çfarë zbulojnë gërmimet arkeologjike në këtë vend mistik? Pse quhet Gurët e Shurdhër? Përgjigjet e këtyre pyetjeve do të gjeni në intervistën me studiuesin e kompleksit Prof. Georgi Nehrizov në botimin Gurët e Shurdhër pëshpëritin...Më shumë nga rubrika

Shijoni bukurinë e valleve popullore bullgare

Kostume shumëngjyrëshe, muzikë magjepsëse, valle të bukura dhe këngë melodike që ngjallin një vullkan emocionesh... Vallet temperamente bullgare, shpesh në ritme të pabarabarta, zënë një vend të  rëndësishëm në kartëvizitën e vendit tonë jashtë shtetit...

botuar më 20-11-29 5.25.PD

Pavarësia e Shqipërisë dhe përkrahja e popullit bullgar

Para 108 vitesh populli bullgar priti me mirëkuptim dhe gëzim shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë më 28 nëntor 1912. Dhe në të vërtetë, Bullgaria kudo, në Konferencën e Londrës, para qeverive të mëdha, nuk u kursye kurrë për të marrë anën e Shqipërisë..

botuar më 20-11-28 7.05.PD

Nëpër kalldrëmet e Bllagoevgradit – lagja e vjetër “Varosha”

Jo një ose dy qytete bullgare e kanë ruajtur të paprekur atmosferën e Rilindjes. Blagoevgrad është një prej tyre. Mjafton të ecësh në pjesën e tij të vjetër për të udhëtuar të paktën 150 vjet prapa në kohë. Lagja “Varosha” daton në shekullin e 18-të. Në..

botuar më 20-11-28 4.25.PD