Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shahisti bullgar Veselin Topallov u radhit ndër 50 shahistët më të mëdhenj në botë

Veselin Topallov
Foto: BGNES

Mjeshtri bullgar i shahut Veselin Topallov u regjistrua në klasifikimin e 50-të shahistëve më të mëdhenj të të gjithë kohëve të bashkësisë më të madhe të shahut – chess24.

Topallovi i cili ishte mbajtës i titullit botëror të FIDE-së në vitet 2005 dhe 2006 dhe është ish udhëheqës i ranglistës botërore është në vendin e 21 ndër emrat e më të mëdhenj të shahut.

Në klasifikimin e chess24 në krye është rusi Gari Kasparov, i dyti është kampioni i tanishëm botëror Magnus Karllsen, i treti – amerikani Bobi Fisher.


Më shumë nga rubrika

Tenistet tona të shquara refuzuan pjesëmarrjen e tyre në Dubaj

Tenistet e njohura bullgare Cvetana Pironkova, Viktorija Tomova, Izabella Shinikova dhe Elica Kostova nuk do të përfshihen në turneun e ITF në Dubai, i cili zhvillohet nga 6 deri më 13 dhjetor transmetoi BTA. Tenistet duhej t’i fillonin..

botuar më 20-12-04 3.14.MD
Atanas Skatov

Bullgari Atanas Skatov niset drejt majës K2

Bullgari Atanas Skatov shkon për ekspeditë në malin Karakorum në kufirin midis Pakistanit dhe Indisë për të bërë provë të ngjitë majën e dytë për nga lartësia në planet (pas Everestit) – K2. Me 8611 metrat e tij mbi nivelin e detit, gjigandi i mbuluar..

botuar më 20-12-03 9.19.PD

Komplet i plotë prej medaljesh evropiane për gjimnastet bullgare

Gjimnastët bullgarë fituan tre medalje në finalet me vegla të veçanta për vajzat në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike, i cili po mbahet në Kiev (Ukrainë), njoftoi Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike në faqen e saj në Facebook...

botuar më 20-11-28 5.30.MD