Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbi 500 mln euro nga BE për shpenzimet e para kundër Covid-19

Foto: BGNES

Bullgaria mund të shpresojë në mbi gjysmë miliardë euro nga Bashkimi Evropian, me të cilët të mbulojë shpenzimet e saj të para në luftën kundër epidemisë së koronavirusit. Shuma do të livrohet menjëherë pasi raporti për këtë instrument të ri do të miratohet nga Parlamenti Evropian në lexim të dytë, deklaroi për BNR eurodeputeti Andrej Novakov. “Ky instrument financohet  me datën  kur kanë nisur projektet për përballimin e krizës me Covid”, shtoi ai. 


Më shumë nga rubrika

Në gusht inflacioni arriti në 17.7%, qeveria do të marrë borxh të ri

Rritja e inflacionit në muajin gusht po ngadalësohet lehtë, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. Rritja e kostos së jetesës krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar në 2021 është 17.7%. Rritja krahasuar me muajin e..

botuar më 22-09-14 12.27.MD

Qyteti Çirpan iu bashkua qyteteve me parkun e tij tregtar

Një investim i ri në Çirpan punëson rreth 100 persona në qytet. Investitori në projekt për një park të ri tregtar është një kompani nga Stara Zagora, e cila po ndërton parqe të ngjashme në tre qytete të tjera - Gorna Orjahovica, Dimitrovgrad dhe..

botuar më 22-09-11 9.35.PD

Pa reforma, Bullgaria shënoi një rritje të lirisë ekonomike

Bullgaria u ngjit nga vendi i 36-të në vendin e 23-të në mesin e 165 vendeve në renditjen – “Liria ekonomike në mbarë botën 2022.” Studimi i prezantuar në Sofje nga Instituti për Ekonominë e Tregut, bëhet çdo vit nga instituti kanadez “Frazer”...

botuar më 22-09-09 12.50.MD