Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbi 500 mln euro nga BE për shpenzimet e para kundër Covid-19

Foto: BGNES

Bullgaria mund të shpresojë në mbi gjysmë miliardë euro nga Bashkimi Evropian, me të cilët të mbulojë shpenzimet e saj të para në luftën kundër epidemisë së koronavirusit. Shuma do të livrohet menjëherë pasi raporti për këtë instrument të ri do të miratohet nga Parlamenti Evropian në lexim të dytë, deklaroi për BNR eurodeputeti Andrej Novakov. “Ky instrument financohet  me datën  kur kanë nisur projektet për përballimin e krizës me Covid”, shtoi ai. 


Më shumë nga rubrika

Për të 18-in muaj radhazi, Bullgaria ka shënuar rritje në industri

Gjatë një viti e gjysmë të fundit, prodhimi industrial në Bullgari po vazhdon të rritet në baza mujore dhe vjetore. Për muajin gusht, rritja ishte 0.7% krahasuar me korrikun dhe 16.5% krahasuar me një vit më parë, raportoi Instituti Kombëtar i..

botuar më 22-10-10 4.40.MD

Së shpejti të gjitha makinat në Evropë do të kenë pjesë të prodhuara në Bullgari

Deri më tani, Bullgaria ishte krenare që 9 nga 10 makina në Evropë kanë pjesë të prodhuara në vendin tonë. Së shpejti do të ketë elementë bullgarë në çdo makinë evropiane, sepse kemi konfirmim nga një investitor i ri i cili është një prodhues global..

botuar më 22-10-05 11.43.PD

Indeksi i çmimeve të prodhimit u rrit me 8.7 për qind për muajin

Indeksi i përgjithshëm i çmimeve të prodhimit u rrit me 8.7 për qind në gusht 2022 krahasuar me muajin e mëparshëm, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave. Një rritje e konsiderueshme u regjistrua në prodhimin dhe shpërndarjen e..

botuar më 22-09-30 7.02.MD