Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fëmijët sportistë dhe trajnerët e tyre protestuan kundër ndalimit të trajnimeve

Fëmijët sportistë, trajnerët dhe prindërit e tyre protestuan në Sofje kundër urdhrit për mbylljen e sallave sportive dhe ndërprerjen e procesit të trajnimeve për personat nën 18 vjeç. “Për një sportist është katastrofike të mos stërvitet për një muaj.

Këta janë fëmijë që janë sportistë profesionistë, shkojnë në ngjarje ndërkombëtare dhe çdo ditë jashtë sallës është një humbje e madhe për ta", shpjegoi për Nova TV trajnerja e gjimnastikës ritmike Diana Mlladenova. Ajo theksoi se fëmijët respektojnë të gjitha masat në salla dhe distanca është e mjaftueshme.

Karlos Nasar

Karlos Nasar me një medalje të artë në Kupën e Botës në peshëngritje

Karlos Nasar fitoi një medalje të artë në turneun e këtij viti të Kupës Botërore të Peshëngritjes në Puket, Tajlandë. Bullgari doli kampion me 396 kg në garën në kategorinë deri në 89 kilogramë për meshkuj. Në shtytje, 19-vjeçari Nasar..

botuar më 24-04-08 5.41.MD
Nurgyll Salimova

Salimova regjistroi fitoren e saj të parë në Turneun e Pretenduesve

Nurgyll Salimova arriti fitoren e saj të parë në Turneun e Pretenduesve për titullin botëror të shahut për femra në Toronto. Në raundin e katërt të garës në qytetin kanadez, 20-vjeçarja bullgare fitoi me figurat e bardha ndaj shahistes numër dy në..

botuar më 24-04-08 9.38.PD

Hapet zyrtarisht sezoni i ri i motoçikletistëve

Sezoni i motoçikletistëve 2024 do të hapet zyrtarisht sot, 6 prill, në orën 10:00 në sheshin “Princi Aleksandër I Batenberg” në qendër të Sofjes. Nga aty kortezhi i motoçiklistëve do të shkojë në rezidencën “Bojana” rrëzë malit të Vitoshës, ku do të..