Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vllado Buçkovski: Mund të gjejmë zgjidhje për historinë tonë të përbashkët

Vllado Buçkovski
Foto: BGNES

Bisedimet midis Shkupit dhe Sofjes për heqjen e vetos bullgare mbi hapjen e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE vazhdojnë.

Në një intervistë për RKB përfaqësuesi i ri special i Maqedonisë së Veriut për Bullgarinë Vllado Buçkovski tha se emërimi i tij është një sinjal serioz se po kërkohet zgjidhje e përbashkët e çështjeve të diskutueshme e cila të mos jetë në dëme të asnjërës prej palëve. “Ne kemi qëllime të sinqerta dhe duam të vërtetojmë se besojmë në Marrëveshjen e Miqësisë dhe Fqinjësisë së mirë”, theksoi Buçkovski.

Ai tha se është optimist se shtetet e Ballkanit Perëndimor të cilët kanë histori të përbashkët mund të gjejnë zgjidhje për të.

Buçkovski shprehu zhgënjimin me veprimet e opozitës në Maqedoninë e Veriut, por theksoi se këto janë probleme të brendshme të cilat vet shteti duhet të zgjidhë.


Më shumë nga rubrika

“Tri Detet” do të tërheqë investime nga Japonia, Koreja e Jugut dhe Katari

Japonia, Koreja e Jugut dhe Katari janë vende që do të bashkohen gjithashtu me nismën e “Tri Deteve”, sepse përparësitë e nismës janë infrastruktura e mirë e energjisë dhe lidhja digjitale përgjatë boshtit veri-jug në Evropën Qendrore dhe Lindore...

botuar më 21-05-18 12.03.MD
Bazilika “Santa Maria Maggiore”

Presidentët bullgar dhe maqedonas së bashku do të nderojnë vëllezërit e shenjtë Kirill dhe Metodij

Krerët e shteteve të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut Rumen Radev dhe Stevo Pendarovski dhe delegacionet e kryesuara prej tyre të të dy vendeve do të nderojnë së bashku veprën e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij në Romë, njoftoi qendra e..

botuar më 21-05-18 11.45.PD
Bojko Rashkov

Ministria e Brendshme do të jetë në krye të ndryshimeve në vend

“Ministria e Brendshme është organi më i fortë në qeveri. Pra, është mjaft logjike dhe normale të luajë një rol udhëheqës në ndryshimet që duhet të bëhen në vendin tonë dhe janë me kërkesë të qytetarëve bullgarë”. Këtë e deklaroi në një intervistë..

botuar më 21-05-18 10.22.PD