Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Bojko Borisov kontrolloi gatishmërinë për furnizimin e vaksinave kundër Covid-19

Foto: BGNES

“Ne u përgatitëm shpejt dhe nëse vaksina kundër Covid-19 erdhi, vaksinimi organizohet vetëm sipas dëshirës dhe falas, me vaksina të aprovuara nga Komisioni Evropian dhe me garanci nga Agjencia Evropiane e Barnave." Këtë e tha Kryeministri Bojko Borisov gjatë vizitës në Qendrën e Sëmundjeve Ngjitëse dhe të Parazitit në Sofje. Ai u sigurua personalisht se vendi është gati për furnizimin e parë të vaksinave në frigoriferët e specializuar. Që nga 7 dhjetori fillojnë punët organizative në mbarë vendin.

Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov tha se pritet që dërgesa e parë të jetë nga 125 000 vaksina.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 326

Filloi faza e dytë e vaksinimit kundër Covid-19 Filloi faza e dytë e planit të imunizimit kundër koronavirusit. Sot në disa qytete u vaksinuan njerëz nga azilet, në disa të tjera po përgatitet vaksinimi i mësuesve, i cili fillon nga..

botuar më 21-01-27 7.33.MD
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova ka koronavirus

Testi i Nënpresidentjes Ilijana Jotova ka rezultuar pozitiv, bëri të ditur zyra e shtypit pranë Presidencës. Nënpresidentja është në gjendje të mirë, me simptoma të lehta. Janë testuar edhe bashkëpunëtorët e saj më të ngushtë dhe rezultatet e..

botuar më 21-01-27 7.20.MD
Ekaterima Zaharieva

Për një vit sektori IT është rritur 10 për qind

Qeveria miratoi rregulla për seleksionimin e ofertave për krijimin e qendrave digjitale inovative evropiane. Ato do t’i sigurojnë biznesit dhe administratës vendase vendime inovative digjitale dhe mundësi për testimin e teknologjive të reja...

botuar më 21-01-27 6.35.MD