Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Сovid-19 në Bullgari: Dita e 273

Foto: EPA/BGNES

Kryeministri Bojko Borisov kontrolloi gatishmërinë për furnizimin e vaksinave kundër Covid-19

“Ne u përgatitëm shpejt dhe nëse vaksina kundër Covid-19 erdhi, vaksinimi organizohet vetëm sipas dëshirës dhe falas, me vaksina të aprovuara nga Komisioni Evropian dhe me garanci nga Agjencia Evropiane e Barnave." Këtë e tha Kryeministri Bojko Borisov gjatë vizitës në Qendrën e Sëmundjeve Ngjitëse dhe të Parazitit në Sofje. Ai u sigurua personalisht se vendi është gati për furnizimin e parë të vaksinave në frigoriferët e specializuar. Që nga 7 dhjetori fillojnë punët organizative në mbarë vendin.

Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov tha se pritet që dërgesa e parë të jetë nga 125 000 vaksina.


Ekaterina Zaharieva: Bashkëpunimi global është thelbësor në luftimin me Covid-19

“Luftimi i pandemisë nuk duhet të jetë në dëm të hapësirës demokratike dhe qytetare, superioritetit të ligjit dhe angazhimeve ndërkombëtare.” Këtë e tha Zëvendës Kryeministrja dhe Ministre e Jashtme Ekaterina Zaharieva në sesionin video të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, njoftuan nga qendra e shtypit e MPJ.

Sipas Ministres Zaharieva uniteti dhe bashkëpunimi global në kuadrin e OKB-së janë kyçe për kapërcimin e sfidave të Covid-19.


3614 raste të koronavirusit nga 9530 teste

3614 janë rastet e reja të koronavirusit të regjistruara në Bullgari për 24 orët e fundit.

Kjo përbën 37.92 për qind nga 9530 PCR testet e realizuara.

Prapë më shumë janë rastet në Sofje – 675, të ndjekur nga Plovdivi - 380 dhe Brugas - 257.

Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ.

Në spital trajtohen 6744 pacientë me koronavirus prej tyre në reparte intensive – 504.

2536 veta u shëruan për 24 orët e fundit, ndërsa 147 vdiqën.

Sipas të dhënave zyrtare rastet aktive janë 94 480.


Gjithçka më të rëndësishme për COVID-19 në shqip mund të lexoni në seksionin tonë të posaçëm për koronavirusin.

Mund të gjeni informacion aktual për koronavirusin dhe masat në Bullgari në akoma 9 gjuhë në ueb sajtin e Radio Bullgarisë.


Më shumë nga rubrika

Ekaterina Zaharieva shqyrtoi punën e iniciativës “Tri Dete” me koordinatorin polak Pavel Jablonksi

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva diskutoi çështjet në lidhje me iniciativën “Tri Deteve” me koordinatorin e qeverisë së Polonisë Pavel Jablonski. Bullgaria mori përsipër koordinimin e iniciativës nga..

botuar më 21-01-18 6.52.MD

Prokuroria konfiskoi mbi 1400 piktura nga shtëpia e afaristit Vasill Bozhkov, i cili fshihet në Dubai

Prokuroria konfiskoi 1418 piktura dhe 45 grafika nga banesa e afaristit Vasill Bozhkov, i cili fshihet në Dubai, bëri të ditur sajti i Prokurorisë. Ndër veprat e artit ka edhe të tilla të krijuesve të njohur bullgar, si Vlladimir Dimitrov –..

botuar më 21-01-18 5.59.MD

Në Pazarxhik lindi një foshnjë me antitrupa kundër Covid-19

Një grua 28 vjeçe me koronavirus nga qyteti Pazarxhik i Bullgarisë Jugore ka lindur një foshnjë me antitrupa kundër Covid-19. Para kësaj gruaja u shtrua në spitalin e qytetit me temperaturë të lartë, kollë dhe gjendje të keqe. Pasi iu..

botuar më 21-01-18 4.08.MD