Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protesta dhe një besim i humbur në partitë gjatë vitit politik 2020

Po vijnë zgjedhje në një kohë të pandemisë, gjë e cila i bën prognozat për vitin 2021 edhe më të vështira

Foto: arkiv

Përveç me pandeminë dhe pasojat prej saj në të gjitha nivelet tek ne, do ta mbajmë mend vitin 2020 me pakënaqësinë civile aktive kundër qeverisë. Protestat të cilat filluan pas aksionit të specializuar të zyrës së prokurorisë në ndërtesën e Presidencës gjatë muajit korrik, të kryesuara prej tre organizatorëve, të njohur si “Trioja Helmuese”, vunë në plan të parë dëshirën për ndryshim të modelit të drejtimit të shtetit. 5 muaj më vonë energjia e protestuesve u pakësua, dhe sikurse një pjesë e madhe e pjesëmarrësve në to u ndjenë të zhgënjyer nga mënyra në të cilën avokati Nikollaj Haxhigjenov, specialisti i marrëdhënieve me publikun Arman Babikjan dhe skulptori prof. Velisllav Minekov drejtonin pakënaqësinë  publike.

Megjithëse nuk fitoi masë kritike, të mjaftueshme për të rrezuar qeverinë, protesta dhe më posaçërisht “Trioja Helmuese”, arriti të nisë ndoshta idenë më të rëndësishme për formimin e një platforme nga partitë jo parlamentare, e cila të garantojë transparencën e zgjedhjeve. Një pjesë nga formacionet nuk ju përgjigjën apeleve të Trios të jenë një pjesë prej saj. Një pjesëmarrës i sigurt në këtë koalicion në emër të transparencës së votës ishte vetëm lëvizja “Ngrihu.BG” e ish Avokates së Popullit Maja Manollova.

Një çështje tjetër është se kush nga pjesëmarrësit në protestë, cilin përfaqëson - komenton bashkimin e tyre përpara programit “Horizont” të Radios Kombëtare Bullgare gazetari Veselin Stojnev:

“Nëqoftëse kujtojmë zgjedhjet lokale në Sofje, Maja Manollova fitoi 124 000 vota dhe ishte e dyta. Mirëpo e vërteta është se në fakt këto nuk ishin votat e saj reale, meqenëse atëherë Partia Socialiste Bullgare nuk përcaktoi kandidat të vet. Prandaj deri në një shkallë të madhe këto vota janë të tyret. Nga ana tjetër “Trioja Helmuese” nuk e përfaqëson protestën, por është vetëm një organizatore e saj, kështu që nuk është e qartë sesa njerëz do të qëndronin pas tyre. Në qofte se “Troja Helmuese” dhe Manollova hyjnë në Parlament, do të kenë një peshë më të madhe politike po të arrijnë të formojnë lidhje me partinë e Sllavi Trifonovit, i cili  po shfaqet si çliruesi i madh i pakënaqësisë civile kundër qeverisë, pa marrë pjesë në mënyrë të drejtpërdrejtë në protesta”. Prania modeste e ish-drejtuesit dhe shoumen televiziv Trifonov dhe partisë së tij, po vazhdon të jetë në dobi të tij - mendon sociologu Kënço Stojçev. Shkaqet për këtë janë se partia “Ka një popull të tillë” është alternativa e vetme e re jashtëparlamentare, e cila ka mundësi të tërheqë zgjedhës të cilët kërkojnë përfaqësinë e tyre politike.  

“Në të gjitha zgjedhjet deri tani ka pasur nga një si Sllavi Trifonovi, i cili thotë se është kundra të gjithëve, do të ndërrojë sistemin e tjera e tjera - deklaroi përpara Radios Kombëtare Bullgare politologu Dimitër Ganev. Kërkim për një subjekt të tillë, ka gjithmonë. Por, me rëndësi do të jetë të themi se cili do të jetë fenomeni i vërtetë”.

Dimitër Ganev nuk përjashton mundësinë të arrihet deri në zgjedhje të reja, shumë shpejt  pas këtyre të rregulltat, të cilat pritet të zhvillohen në pranverë, meqenëse formimi i qeverisë mund të dalë se është i pamundshëm. Ai është kategorik vetëm për një - mjaft herët është të bëhen prognoza të qëndrueshme. Sipas fjalëve të tij që të gjitha partitë e prezantuara nga ana parlamentare kanë humbur nga protestat  gjatë verës, kurse gjatë muajve të fundit shikohet një normalizim i qëndrimit të njerëzve ndaj drejtuesve. Përballimi i krizës do të jetë motivi bazë për të votuar, prognozoi përpara Radios Kombëtare Bullgare Dimitër Ganev nga qendra e studimeve “Trend” dhe shtoi se pret që aktiviteti zgjedhur të jetë i ulët.

Presidenti Rumen Radev gëzon një përkrahje të gjerë mes qytetarëve bullgarë. Por nga vijnë atëherë sulmet gjithnjë e më të shpeshta ndaj tij nga ana e Partisë Socialiste Bullgare?

“Të ketë dallime është diçka e natyrshme, aq më tepër se bëhet fjalë për një njeri të ngritur dhe të zgjedhur  me përkrahjen vendimtare të Partisë Socialiste Bullgare - sqaroi sociologu Kënço Stojçev përpara Radios Kombëtare Bullgare. Është me rëndësi të sqarojmë se ky nuk është një njeri i partisë. Në këtë kuptim sulmet kundër tij janë më tepër në sferën e retorikës partiake. Madje dhe kur bën gabim, kurse ai shpesh bën gabime politike, përsëri është simpatik për bullgarin në masë, meqenëse pëlqehet kjo paanësi partiake e tij dhe deri diku natyrshmëria e tij, prandaj njerëzit e falin”.

Përpiloi: Joan Kolev /në bazë të intervistave të Ljudmilla Zheljazovës dhe Petër Vollgin, Radioja Kombëtare Bullgare-programi “Horizont”/

Më shumë nga rubrika

Bullgaria prapë është në një ritëm parazgjedhor

Që nga sot, 11 qershor, Bullgaria prapë hyn në një fushatë parazgjedhore, pasi asnjë nga partitë në Legjislaturën e 45-të të Kuvendit Popullor, zgjedhjet për të cilën u zhvilluan më 4 prill të këtij viti, nuk arriti të formojë kabinet. Zgjedhjet e..

botuar më 21-06-11 1.52.MD

Formimi i një qeverie vepruese pas zgjedhjeve është një hipotezë gjithnjë e më e mundshme

Kaloi dita e fundit në të cilën partitë dhe koalicionet mund të regjistronin listat e tyre të kandidatëve për zgjedhjet e parakohshme të 11 korrikut. 18 parti dhe 9 koalicione janë regjistruar për të marrë pjesë në votim. Cilat janë hipotezat për..

botuar më 21-06-09 3.40.MD
Edi Rama dhe Rumen Radev

Presidenti Radev konfirmoi mbështetjen e Bullgarisë për fillimin e bisedimeve të Shqipërisë për anëtarësim në BE

Integrimi evropian i vendeve të Ballkanit Perëndimor është në interes të tërë regjionit ballkanik dhe të Bashkimit Evropian. Bullgaria do të vazhdojë të mbështesë përpjekjet e fqinjëve të saj në këtë proces. Këtë e deklaroi Presidenti Rumen Radev..

botuar më 21-06-09 1.20.MD