Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po vazhdojnë konsultimet e Presidentit Rumen Radev për sigurimin e zgjedhjeve të ndershme

Foto: BTA

Sot Kreu i Shtetit Rumen Radev do të takohet me përfaqësues të Këshillit Bashkiak pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe Lidhjes Kombëtare të Bashkive. Takimet janë pjesë e konsultimeve në kuadrin e iniciativës së Presidentit për zhvillimin e një procesi transparent zgjedhor, i cili të garantojë të drejtën e votimit dhe shëndetin e qytetarëve gjatë zgjedhjeve të ardhshme parlamentare.

Dje në Kallofer në një takim me anëtarë të Lidhjes Kombëtare të Bashkive Radev nënvizoi rëndësinë për t’u garantuar sigurimi logjistik në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në kushtet e pandemisë edhe në vendbanimet e vogla.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria nuk konfirmoi apo mohoi një takim të përbashkët me qeverinë e Maqedonisë së Veriut

Në këtë fazë, shërbimi për shtyp i qeverisë nuk mund të konfirmojë informacionin e shpërndarë më 12 janar në Maqedoninë e Veriut se po përgatitet një mbledhje e përbashkët qeveritare me qeverinë bullgare më 25 janar. Nuk ka asnjë informacion zyrtar..

botuar më 22-01-13 2.43.MD
Ministrja Serbezova

Sipas Ministres së Shëndetësisë Prof. Serbezova certifikata e gjelbër nuk është diskriminim

Kërkesa për certifikatë të gjelbër nuk është diskriminim, ka shkruar në Facebook Ministrja e Shëndetësisë Prof. Asena Serbezova. Diskriminimi është trajtimi pa bazë objektive i një grupi ose një individi sipas përkatësisë ndaj një bashkësie..

botuar më 22-01-13 1.40.MD

Lehtësimi i masave anti-epidemike do të diskutohet pas valës së Omikronit

Partia “Po e vazhdojmë ndryshimin” dënoi protestën e mbështetësve të partisë “Vëzrazhdane” (“Ringjallja”) në kryeqytet me kërkesën për heqjen e certifikatës së gjelbër. “Organizimi i njerëzve për të udhëtuar, inkurajimi i tyre që të mos përdorin..

botuar më 22-01-13 11.53.PD
Подкасти от БНР