Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po vazhdojnë konsultimet e Presidentit Rumen Radev për sigurimin e zgjedhjeve të ndershme

Foto: BTA

Sot Kreu i Shtetit Rumen Radev do të takohet me përfaqësues të Këshillit Bashkiak pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe Lidhjes Kombëtare të Bashkive. Takimet janë pjesë e konsultimeve në kuadrin e iniciativës së Presidentit për zhvillimin e një procesi transparent zgjedhor, i cili të garantojë të drejtën e votimit dhe shëndetin e qytetarëve gjatë zgjedhjeve të ardhshme parlamentare.

Dje në Kallofer në një takim me anëtarë të Lidhjes Kombëtare të Bashkive Radev nënvizoi rëndësinë për t’u garantuar sigurimi logjistik në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në kushtet e pandemisë edhe në vendbanimet e vogla.

Më shumë nga rubrika

Karen Donfriеd

Shtetet e Bashkuara do të mbështesin Bullgarinë pas pezullimit të furnizimit me gaz rus

Shtetet e Bashkuara po zhvillojnë masa për të mbështetur Bullgarinë pas ndërprerjes së furnizimit me gaz nga Rusia, tha Ndihmëssekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfriеd. “Dua ta them qartë se..

botuar më 22-05-13 2.48.MD
Kryeministri Petkov

Kryeministri mohoi se do të nënshkruhet marrëveshje me Shkupin

Kryeministri Kirill Petkov hodhi poshtë pohimet se gjatë vizitës së ardhshme të një delegacioni bullgar në Maqedoninë Veriore më 22 maj do të nënshkruhet një marrëveshje konkrete me Shkupin. Gjatë kontrollit parlamentar blitz, Petkov siguroi se..

botuar më 22-05-13 2.28.MD

Bullgaria do të marrë gaz nga Azerbajxhani, por jo përmes Greqisë

Nga 1 korriku, Bullgaria do të marrë gazin azer, njoftoi në parlament Kryeministri Kiril Petkov gjatë një kontrolli. Ai sqaroi se gazi nuk do të vijë nga Greqia. “Ne do të jemi në gjendje të marrim të gjithë sasinë e gazit azerbajxhanas para se të..

botuar më 22-05-13 1.18.MD