Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe Shqipëria janë duke shqyrtuar furnizime eventuale të vaksinave kundër Covid-19

Ambasadorja e Shqipërisë në Bullgari Donika Hoxha
Foto: arkiv

Bullgaria ka marrë vendim politik për të studiuar mundësitë për sigurimin e vaksinave kundër Covid-19 për shtetet e Ballkanit Perëndimor dhe të Partneritetit Lindor, ndër të cilat është edhe Shqipëria. Këtë e tha Ministri bullgar i Shëndetësisë Kostadin Angellov gjatë takimit të tij me Ambasadoren e Republikës së Shqipërisë në Sofje Donika Hoxha, transmetoi BTA. Takimi u zhvillua me kërkesë të Ambasadës së Shqipërisë.

Ndihma do të mund të realizohet pasi plotësohen nevojat e Bullgarisë në përputhje me marrëveshjet e arritura me Komisionin Evropian, ka nënvizuar Ministri.

Të dyja palat janë marrë vesh për të bashkëpunuar mbi logjistikën e furnizimeve të vaksinës.


Më shumë nga rubrika

Shkencëtarët bullgarë do të punojnë mbi një sistem për stimulimin motorik në paralizë

Një ekip nga Instituti i Teknologjive të Informacionit dhe Komunikimit në Akademinë Bullgare të Shkencave do të punojë në kuadrin e një konsorciumi ndërkombëtar mbi projektin "Ndërfaqja auto-adaptive neuromorfike tru-makinë”, lidhur me aplikimin e..

botuar më 22-05-07 2.25.MD

"Ura drejt Paqes" do t'i ndihmojë ukrainasit të mësojnë bullgarishten

Mbi 101 mijë ukrainas kanë gjetur strehim në Bullgari. Pjesa dominuese prej tyre janë gra dhe fëmijë /mbi 63 mijë/. Dhe pavarësisht se shumë nga ata të cilët gjetën një shpëtim nga lufta të planifikojnë të kthehen në shtëpi, nuk është e qartë se..

botuar më 22-05-07 11.15.PD

Bizhuteritë e një aristokrateje të shekullit të 19-të u bënë një rast për një festë në fshatin Petriç në rrethin e Sofjes

Më 7 maj nga ora 11.00 në fshatin malor Petriç do të zhvillohet për herë të parë Festivali i Bizhuterive. Ai është i lidhur me festimin e 146 vjetorit  nga shpallja e Kryengritjes së Prillit në fshatin Petriç dhe vizitën e aristokrates angleze..

botuar më 22-05-07 7.15.PD