Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe Shqipëria janë duke shqyrtuar furnizime eventuale të vaksinave kundër Covid-19

Ambasadorja e Shqipërisë në Bullgari Donika Hoxha
Foto: arkiv

Bullgaria ka marrë vendim politik për të studiuar mundësitë për sigurimin e vaksinave kundër Covid-19 për shtetet e Ballkanit Perëndimor dhe të Partneritetit Lindor, ndër të cilat është edhe Shqipëria. Këtë e tha Ministri bullgar i Shëndetësisë Kostadin Angellov gjatë takimit të tij me Ambasadoren e Republikës së Shqipërisë në Sofje Donika Hoxha, transmetoi BTA. Takimi u zhvillua me kërkesë të Ambasadës së Shqipërisë.

Ndihma do të mund të realizohet pasi plotësohen nevojat e Bullgarisë në përputhje me marrëveshjet e arritura me Komisionin Evropian, ka nënvizuar Ministri.

Të dyja palat janë marrë vesh për të bashkëpunuar mbi logjistikën e furnizimeve të vaksinës.


Më shumë nga rubrika

Një zog i ri për Bullgarinë u zbulua në Liqenin Atanasovsko

Ornitologët vëzhguan në Liqenin Atanasovsko pranë qytetit bregdetar Burgas një zog të ri për faunën e Bullgarisë. Kjo është shapka me sqep të gjatë (Limnodromus scolopaceus), e cila deri më tani nuk është parë në vend, njoftoi Shoqata Bullgare për..

botuar më 22-01-04 12.57.MD

15 vjet Bullgaria në Bashkimin Evropian

Me ardhjen e Vitit të Ri 2022 fillon viti i 15-të i anëtarësimit të plotë të Bullgarisë në Bashkimin Evropian. Duke iu drejtuar kombit, Kryeministri Kirill Petkov vuri në dukje se ka ardhur koha që Bullgaria të luajë një rol aktiv dhe konstruktiv..

botuar më 22-01-01 2.34.MD

Ka ardhur koha për të shijuar cilësinë tonë më të vlefshme - për të krijuar

Sapo shfaqemi në tokën tonë, ne fillojmë të luajmë. Si të mitur, ne marrim rolin e prindërve, ndërtojmë godina, rrugë, ura, krijojmë komunitete dhe hapësira imagjinare. Kështu, nëpërmjet lojërave të fëmijërisë ne jo vetëm e njohim botën, por duke i..

botuar më 22-01-01 7.05.PD
Подкасти от БНР