Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Le të kujtojmë Jordan Radiçkovin

Foto: arkiv

Fjalët, me të cilat mund ta përshkruajmë krijimtarinë dhe personalitetin e shkrimtarit të madh bullgar Jordan Radiçkov nuk mjaftojnë. Bota e krijuar nga shkrimtari i lindur në krahinën veriperëndimore të vendit është e kërkuar dhe e dashur prej shumë lexuesve, të cilët ende besojnë në marrëdhëniet njerëzore.

Ai ishte një shkrimtar, për të cilin rregullat në letërsinë artistike sikur nuk ekzistonin, ishte një krijues, i cili ofronte alternativa, ishte një njeri, të cilit nuk i pëlqente zhurma rreth emrit të tij.

“Njeriu është një gabim ortografik në dorëshkrimin e Zotit. Ai është fjalia më e gjatë e shkruar prej Tij... Ndoshta më duket se do të jetë më mirë që edhe në të ardhmen të bëjmë gabime, me shpresën, se me kalimin e kohës ato mund të shndërrohen në virtyte”.

Këtë e tha para shumë kohe shkrimtari Jordan Radiçkov, për të cilin fjala dhe gjuha janë dy gjëra shumë të rëndësishme. Ju ftojmë të lexoni akoma mendime të tij në artikullin tonëViti 2004 – Magjistari i fjalës nga Kalimanica nga koleksioni i Radio Bullgarisë.


Më shumë nga rubrika

Rrënojat e qytetit Herakleja Sintika na kthejnë në epokën e antikitetit

Çdo vit më 9 tetor shënojmë Ditën e Kulturës Antike. Bëhet fjalë për ndikimin e padiskutueshëm të Greqisë dhe Romës së Lashtë, të cilat që nga viti 1000 para Krishtit e deri në shekujt VI-VII pas Krishtit përcaktonin zhvillimin e përgjithshëm të..

botuar më 21-10-09 7.45.PD

Manastiri i Samokovit "Qefini i Nënës së Zotit" është një oazë e spiritualitetit rrëzë malit Rilla

Manastiri "Qefini i Nënës së Zotit" u themelua në vitin 1772 si një manastir murgeshash pranë Manastirit “Hilendar”. Gjatë dekadave manastiri u zgjerua me ndërtesa të reja të dhuruara nga vendasit. Në shekullin XIX manastiri u shndërrua në një..

botuar më 21-10-02 9.15.PD

Nove – mirësevini në qytetin legjendar antik pranë Svishtov

Shumë pranë qytetit port danubian Svishtov janë të shpërndara gjurmët e kampit legjionar romak Nove. Ai u themelua në vitin 45 pas Krishtit me urdhër të Perandorit Klavdij, dhe si shumë nga vendbanimet në vendin tonë, u ndërtua mbi rrënojat e një..

botuar më 21-09-25 7.05.PD
Подкасти от БНР