Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Blloku i Pestë i Centralit Elektrik “Kozlloduj” u ndal përkohësisht

Foto: BGNES

Pas orës 01.00 të datës 22 janar, Blloku i pestë i Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” u shkëput nga sistemi energjetik i vendit. Arsyeja është aktivizimi i mbrojtjes gjatë operacioneve rutinë. Nuk ka devijim nga situata normale e rrezatimit, njoftuan nga centrali. Nuk ka rrjedhje të rrezatimit dhe shkak për shqetësim, tha kryetari i Agjencisë së Rregullimit Bërthamore Canko Baçijski për BNR.

Ai pret që kapaciteti i ndaluar të rifillojë punë deri në fund të ditës. Nuk ka nevojë për të importuar energji elektrike, pasi që aktualisht konsumi i brendshëm nuk është i lartë, shtuan nga operatori i sistemit elektrik.


Më shumë nga rubrika

Seksion zgjedhor në të hapur për referendumin në Mariupoll, Ukrainën Lindore, 25 shtator 2022

Referendumet në katër rajonet ukrainase të okupuara nga Rusia vazhdojnë të provokojnë reagime të ashpra nga vendet perëndimore

Rezultatet e shpallura të referendumeve të paligjshme, sipas ligjit ndërkombëtar, në territoret e okupuara të Ukrainës tregojnë mbështetjen unanime të atyre që votuan për aderimin e këtyre territoreve në Rusi, njoftoi DPA. Sipas informacioneve nga..

botuar më 22-09-28 9.55.PD

Gati 14 për qind janë rastet e reja të Covid-19

Rastet e reja me Covid-19 për 24 orët e fundit janë 883. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit, 13.7 për qind nga 6444 teste të kryera rezultuan pozitive. Në spitale janë të shtruar 535 veta, nga të cilët 39 në reparte të..

botuar më 22-09-28 8.48.PD

Parashikimi i motit për 28 shtatorin 2022

Të mërkurën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10 dhe 15°, në Detin e Zi pak më të larta, në Sofje rreth 11°. Do të mbajë mot kryesisht me diell deri në mesditë. Pas mesditës do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave, por vetëm në..

botuar më 22-09-27 8.25.MD