Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

772 raste të reja të koronavirusit nga gjithsej 13 540 teste të kryera

Foto: BTA

772 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari për 24 orët e fundit, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit. postuar në mesnatë.

5.7% e totalit të 13 540 testeve të kryera janë pozitive.

60 njerëz vdiqën nga koronavirusi dhe 1 059 u shëruan.

2 822 pacientë me infeksion mbeten në spital, 279 prej tyre janë në njësitë e kujdesit intensiv.

Numri i përgjithshëm i të vaksinuarve arriti në 26 798 veta. Sipas Euronews, kjo është rreth 366 njerëz për 100 000. Sipas vlerësimeve të botimit të Brukselit "Politico", me këtë temp të vaksinimit në vitin 2040 do të jetë vaksinuar 70% e popullsisë.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 365

Punohet me ngut për certifikatën e vaksinimit Të gjitha furnizimet e vaksinave janë planifikuar ashtu që të sigurojnë rivaksinim për imunizimet e dozës së parë. Para Radios Kombëtare Bullgare, Zëvendës Ministrja e Shëndetësisë Zheni..

rinovuar më 21-03-07 6.32.MD

Pro dhe kundër ndalimit të operacioneve të planifikuara

Që nga e hëna, 8 mars, Spitali i Urgjencës “Pirogov” në Sofje do të pezullojë pranimet e planifikuara dhe operacionet e planifikuara. Vizitat janë gjithashtu të ndaluara, njoftoi institucioni shëndetësor që ditën e premte. Ndalimi ka për qëllim..

botuar më 21-03-07 6.31.MD
Çepellare

Dronë ndriçojnë qiellin mbi qytetin Çepellare

Në mbrëmjen e 7 marsit, mbi vendpushimin dimëror Çepellare në Rodopet, një shfaqje me dronë do të ndriçojë qiellin, njoftoi shërbimi bashkiak i shtypit. Performanca audio-vizuale mbi qytet është me rastin e 143 vjetorit nga Çlirimi i..

botuar më 21-03-07 5.01.MD